Zjistilo se, že nejsou pro přírodu tak nezávadné, jak se z počátku zdálo. Touto aktivitou si tak už děti čekání na příchod Ježíška nezkrátí.

O zrušení akce se zasadil Spolek Živá voda, který ji chtěl bojkotovat už v minulém roce. Později celou záležitost ohlásil na ministerstvo životního prostředí.

„Ano, chtěli jsme akci zrušit, protože byla, zcela jednoznačně, v rozporu se zákonem o odpadech, na což jsme také upozornili. Nešlo o nějaký bojkot, ale o upozornění na škodlivost akce,“ uvedl Jiří Malík, předseda Spolku Živá voda.

„Co je krásného a potěšujícího na tom, když se snažíme jako společnost omezit odpady v přírodě, kde by děti neměly odhazovat ani žádné papírky ani žádné plasty, a vypouštění balónků je k tomu pak nabádá,“ dodává Jiří Malík.

Potěšil hodně dětí

Podle jeho dalších slov organizace Český Ježíšek falešně prezentovala informaci, že se balonky neškodně a rychle rozkládají.

Ve volném čase pak se svými kolegy zjistili, že se balonky například ve vodě vůbec nerozkládají.

Když už se rozloží, tak vznikají toxické látky, které mohou například otrávit ryby.

K situaci se vyjádřila i předsedkyně Okrašlovacího spolku Prostějov, který měl projekt v Prostějově na starosti.

„Bijí se ve mně dva názory. Na jednu stranu sázíme stromy, abychom zlepšili životní prostředí. Na druhou tato akce potěšila vždy stovky dětí. Tím pádem mě hodně mrzí, že projekt skončil,“ řekla Milada Sokolová.

„Navíc jsem věřila, že jsou balonky rozložitelné a že nezatěžují životní prostředí. Sami za sebe akci nepřipravujeme. Vůbec nevím, na koho se obrátit, abych měla jistotu, že jsou balonky zdravotně nezávazné. Nebudu se tedy pouštět do ničeho, co by narušilo přírodu,“ dodala na závěr Sokolová.