Pestrý a inspirativní program na špičkové umělecké úrovni si pro diváky nachystal umělecký šéf Baletu Jan Fousek, který vede soubor od ledna 2022.

„Jsem doslova uchvácená. Balet miluji a v pozadí s plumlovským zámkem, to je prostě něco nepředstavitelně krásného. Jsem ráda, že jsem takový parádní večer mohla zažít," nechala se slyšet Eva Karásková z Prostějova.

close Baletní večer na plumlovském zámku - 26. srpna 2023 info Zdroj: Se svolením Petra Školaře zoom_in Baletní večer na plumlovském zámku - 26. srpna 2023

Letošní taneční pásmo otevřely ukázky z Obrazu Doriana Graye, vyprávějící poutavý příběh o muži s krásnou tváří, který zaprodal svou duši pro věčné mládí. Nasvícený zámek a působivé svícny atmosféru ještě umocňovali.

„Následující ukázky se nesly nejen v duchu klasickém, ale první polovinu večera zakončila také moderně pojatá ukázka z Ravelova slavného Bolera v úpravě R. Ščedrina. Tato dynamická choreografie si pohrává s tématem narcismu všedního života a nespoutanosti vášnivého srdce. Energické taneční pohyby postupně gradovaly i s hudbou," přiblížila za organizátory Edita Lachmanová.

Připomeňte si poslední předcovidový ročník:

Druhá půle večera patřila ukázkám z dramatického baletu o caru Ivanu Hrozném, dále z Dona Quijota či z Bajadéry od L. Minkuse. Komponovaný večer uzavřela ukázka Études na hudbu K. Riisagera v choreografii Jana Fouska.

„I přes počínající nepřízeň počasí v závěru večera, vydrželi skoro všichni diváci i za deště do úplného konce a aplaudovalo se pořádným potleskem ve stoje," doplnila Edita Lachmanová s tím, že ona i vedení zámku jsou velice rádi, že se projekt baletních vystoupení obnovil a navázal tak především díky přízni diváků na letitou tradici.

close Baletní večer na plumlovském zámku - 26. srpna 2023 info Zdroj: Se svolením Petra Školaře zoom_in Baletní večer na plumlovském zámku - 26. srpna 2023

Zároveň by touto formou ráda poděkovala nejen všem hostům za přízeň, ale také všem zúčastněným, kteří se podíleli na realizaci akce a především potom celému svému skvělému organizačnímu týmu.

Tento unikátní projekt spojující krásu plumlovského zámku s krásou tanečního umění byl vytvořen již po osmé ve spolupráci s baletním souborem Moravského divadla Olomouc za finančního přispění Olomouckého kraje a města Prostějova. Záštitu nad tímto projektem převzal hejtman Olomouckéko kraje Josef Suchánek a primátor města Prostějova František Jura, který osobně představení zahájil uvodním slovem.