Starosta Rozstání Jiří Szymsa před nedávnem pro Prostějovský deník řekl, že na záměr vystavět v nedalekém Baldovci desítky domů, si stěžovali snad jen dva chataři.

Zmínil se, že správní soud v Brně, na který se obrátili, našel v materiálech pro stavbu potřebné změny územního plánu drobná pochybení, a proto ji zrušil.

Jeho vyjádření pobouřilo Vlastu Burdovou, členku Občanského sdružení Baldovec. „Pochybení nalezená soudem byla závažná. Proti výstavbě těch sedmatřiceti domů jsou dvě třetiny obyvatel naší obce, což je zhruba šedesát lidí. Vedení Rozstání, pod jehož správu Baldovec spadá o tom ví, ale nedbá na nás,“ reagovala.

Co jí spolu s ostatními odpůrci výstavby na myšlence zbudovat v Baldovci satelit vadí? „Vznikne u nás „městečko“ velké asi tak jako celý nynější Baldovec. Nevratně se tak zničí část Drahanské vrchoviny, na kopci nad potůčkem budou jako dominanta čnít patrové vily. Navíc přes obec nebudou jezdit jen nákladní auta vozící z lomu kámen, ale i stavební technika a pak osobní auta nových usedlíků,“ řekla Burdová a poukázala na skutečnost, že lidé v Baldovci volají po řešení katastrofální situace v dopravě již dlouhá léta a bez úspěchu.

Kdo vlastní dotčené pozemky na kterých se plánuje stavba vilek? „Camping Baldovec s.r.o., který u nás provozuje rekreační centrum. Myslím si, že by v tom satelitu, který chtějí vybudovat, mohlo bydlet jak vedení této společnosti, tak i Holanďané, kteří do kempu pravidelně jezdí,“ zamyslela se Burdová.

Na její slova odpověděl jednatel Campingu Baldovec Jiří Vytopil. „Pochybuji o zdravém rozumu paní Burdové,“ netajil roztrpčení. Vysvětlil, že domy, které developer vystaví, budou ekologické, zčásti zapuštěné v zemi. „Nijak nenaruší prostředí, ve kterém budou,“ uvedl.

Vytopil sdělil, že zájem o bydlení v nich je obrovský a zmínil se, že nápad podporují i lidé, jež se snaží o rozvoj oblasti Moravského krasu. „Záleží jim totiž na kvalitní infrastruktuře a snaží se nabídnout širší pracovní příležitosti,“ poznamenal s tím, že pokud se začne stavět, pak chce položit nový asfalt na silnici z Rozstání do Baldovce.

Podle jeho slov by zhruba devadesát procent vilek měly obsadit tuzemské rodiny. „Když za mnou ale přijde s žádostí o koupi cizinec, tak jej přece neodmítnu,“ řekl Vytopil.

Lidem, kteří spolu s Burdovou brojí proti výstavbě domů v Baldovci, pak vzkazuje, že mají na výběr dvě možnosti. „Buď se bude stavět, nebo pozemek prodám a začne se na něm těžit, finanční efekt pro mě bude zhruba stejný,“ uvedl. Na dotčených pozemcích jsou podle Vytopila zásoby kamene na dalších asi dvacet let. „Ať si lidé vyberou, co chtějí, mě už to pomalu přestává bavit,“ pokračoval.

Co si o projektu myslí žena, která nechce být jmenována, zná dobře místní prostředí a nefandí ani jedné ze stran zmiňovaného sporu? „Paní Burdové se nedivím, že si stěžuje, vždyť má chalupu hned u cesty směrem k zamýšleným domům,“ řekla.

Stavby pak nechtěla komentovat a k Holanďanům podotkla, že do kempu jezdí a po nemovitostech se porozhlíží. „Vždyť Holandsko nejspíš půjde kvůli tání ledovců pod vodu,“ uzavřela.

Kam dál:
Obyvatelé Baldovce: Kvůli kamenolomu se tu nedá žít