Město Prostějov zřejmě v nejbližší době znovu rozšíří azylové centrum v Určické ulici, které slouží lidem v nouzi a bez střechy nad hlavou. V těchto dnech radnice připravuje smlouvu o výpůjčce poloviny bývalých holobytů prostějovskému občanskému sdružení sociální pomoci, které centrum už druhým rokem provozuje.

V nových prostorách vznikne hned několik bytových jednotek. „V každém bytě bude sociální zařízení, sprcha a kuchyně,“ sdělil ředitel azylového centra Jan Kalla. Noví nájemníci se budou pečlivě vybírat. „Pro naše klienty je to vyšší forma ubytování. Proto musí splňovat určitá kritéria,“ řekl Kalla.

Mezi ně patří například řádné placení a dodržování ubytovacího řádu. „Další podmínkou je, aby byli schopni samostatně bydlet, sami si některé věci opravit a byt si částečně vybavit,“ upřesnil ředitel.

Klienti prostějovského azylového centra se na opravách a rekonstrukcích podílejí pravidelně. V posledních týdnech například stavěli oplocení kolem areálu centra, malovali stěny a skládali nábytek do nových unimobuněk.

„Naším cílem je vést klienty k samostatnosti. Zároveň však chceme, aby se nestranili kolektivu a zapojili se do chodu centra. Dělají, co je potřeba,“ doplnil Kalla.

Práce pomáhá lidem bez přístřeší překonat těžké životní období. „Nemám zaměstnání, takže se snažím svůj volný čas nějak smysluplně využít. Mám radost, když se mi něco podaří vybudovat nebo složit. Jednou bych chtěl vést normální život. Snažím se pro to dělat maximum,“ řekl jeden z klientů, který právě montoval nábytek.

Do rozšíření azylového centra prostějovská radnice už loni investovala tři a čtvrt milionu korun.