Mají však možnost využít služeb Azylového centra v Prostějově, které se každoročně důkladně na toto zimní období připravuje, ať už vybavením či intenzivním nasazením svých terénních pracovníků, kteří aktivně objíždí místa, kde se shromažďují lidé bez domova.

Zima může přijít

„Na zimní období jsme samozřejmě připraveni, jak zásobou rozkládacích matrací, které velmi dobře poslouží v době velkých mrazů, kdy je již kapacita centra plně využita, tak i potravinovou pomocí v podobě potravinových balíčků zdarma pro každého nově příchozího klienta,“ přiblížil zimní přípravy azylového centra jeho ředitel, Jan Kalla.

Aby první den v azylovém centru svým klientům usnadnili, zavedli pro ně navíc první noc na noclehárně zdarma. A zároveň po zkušenostech ostatních azylových domů či regionálních Armád spásy, pořídili v letošním roce pro své klienty dvě iglou, a to dokonce za zvýhodněnou cenu tří tisíc korun za kus.

„Jedná se o jednoduše vyrobený přístřešek z polyetylenové pěny, která je zevnitř potažena hliníkovou folií. Hliník pomáhá izolaci a také chrání pěnu před vznícením. Člověk by si měl prostor uvnitř vydýchat až na 15°C. Iglou je určeno lidem, kteří nechtějí využít žádnou naši službu z centra například proto, že mají psa nebo nechtějí opustit své místo venku, aby jim ho někdo nezabral. Klienti iglou dostanou formou smluvní zápůjčky,“ popsal pro Deník novinku azylového centra Kalla.

Vánoce pro všechny, bez rozdílu

Zima je jeden z hlavních faktorů, který lidé bez domova řeší, avšak neodmyslitelnou součástí zimy jsou i vánoční svátky, atmosféra, dárky a pohoda, která tyto lidi často míjí. Azylové centrum ve spolupráci s městem Prostějov a projektem Strom splněných přání a současně i solidaritou veřejnosti neopomíjí i na tuto podstatnou stránku věci.

„Od samotného vzniku Azylového centra zajišťujeme pro klienty i vánoční svátky. Máme nazdobený stromeček a všichni klienti dostanou zdarma štědrovečerní večeři. Účastníme se také projektu města, Stromu splněných přání. Chtěl bych veřejnosti moc poděkovat, protože k nám do centra vozí hračky, oblečení nebo třeba kočárky. Spolupracujeme i s Rodinným centrem Lodička, kde oblečení, které se u nich neprodá na bazárku, dostávají maminky z azylového centra. Co je žádané, je povlečení a sezónní oblečení pro děti, zimní, jarní bundy a boty,“ vyjmenovává potřebné věci ředitel Kalla.

Plány do budoucna a osobní zkušenost klientů

Azylové centrum v Prostějově, které aktuálně disponuje čtyřiatřiceti místy a současně deseti bytovými jednotkami pro osamělé rodiče s dětmi, plánuje v roce 2020 rozšíření a stavbu dvou kontejnerových bydlení pro maximální počet dvanácti osob v areálu azylového centra. Aktuálně se vybavovaly novými lednicemi byty pro rodiče s dětmi a probíhá taktéž oprava nejstarší budovy v areálu, tak, aby byl vybudován speciální vchod pro sklad potravin, které azylové centrum získává díky potravinové bance. Současně centrum čeká ještě na výměnu oken v hospodářské budově.

Deník se zeptal i dvou klientek na to, jak se jim v centru žije i na to, co je baví.

„Jsem tady už rok a jsem moc spokojená. Mám tady přátele, hlavně paní Klukovou. Náš denní režim začíná úklidem, který máme rozdělený. A potom jdu buď na kontrolu k paní doktorce nebo na sociálku. Jsem epileptička a mám problémy s nohou, takže těžší práce moc nemůžu dělat. Baví mě technika, když se tady něco pokazí, tak to opravím,“ popsala se smíchem Božena Gáborová.

Technické nadání kamarádky potvrdila i její kolegyně, paní Milada Kluková, která se také rozpovídala o tom, jak je v centru dlouho i to, co ji baví.

„Jsem v centru od letošního února a jsem tu spokojená, zvykla jsem si tady. Rodina za mnou jezdí, navštěvujeme se. Uklízíme, máme rozdělené služby, uvaříme si, chodíme na nákup. Nejvíc mě baví četba,“ uzavřela Kluková.

Na otázku, zda by klientky přivítaly nějakou tvořivou dílnu, možnost vyrábět například z korálků nebo z hlíny, obě svorně odpověděly, že ano.

Potravinová sbírka a jasný cíl centra

Azylové centrum se také zapojilo letos v květnu již potřetí do Národní potravinové sbírky, která se koná v České republice dvakrát ročně a to vždy na jaře a pak na podzim. V květnu díky solidaritě veřejnosti azylové centrum vybralo téměř půl tuny potravin a přes metrák drogerie. Kromě potravinové sbírky, je centrum zapojeno do projektu potravinové banky, díky které každodenně spolupracuje s prostějovskými supermarkety, které by jinak potraviny či den staré pečivo vyhazovaly.

„Pro Azylové centrum je to obrovský přínos, hlavně co se týká osamělých rodičů s dětmi. Díky této pomoci probíhá i osvěta ve vaření, klienti mají možnost připravit si teplé jídlo, tím pádem se i lepší jejich zdravotní stav. Maminky mají více možností zafinancovat svým dětem pomůcky do školy, nebo oblečení či boty," popsal pozitivní dopady potravinové sbírky Jan Kalla.

Co dodat závěrem? Nejvýstižnější jsou slova ředitele, Jana Kally, který pro Deník popsal, co je vlastně cílem azylového centra:

„Našim cílem je snaha navracet lidi bez domova a v těžkých situacích zpět do života. Je to často obtížné a záleží i na ochotě klienta spolupracovat. Za dobu fungování centra, jsou tu stovky lidí, kteří odešli do normálního života, a které potkávám takřka denně ve městě, uzavřel rozhovor pro Deník, ředitel azylového centra, Jan Kalla.