Myšlenka, jak si usnadnit práci, provází člověka od doby, kdy začal brát rozum. Některé vynálezy se v praxi osvědčily, jiné ne. Mezi autory důmyslných zařízení, která v praxi skutečně fungují se zařadil také devatenáctiletý Tomáš Nezval z Prostějova. Jeho automatický rybář zvládá chytání ryb bez pomoci člověka.

Inteligentní zařízení bývalého studenta střední průmyslové školy bodovalo nejen v krajském a celostátním kole středoškolské odborné činnosti, ale také v mezinárodním klání mladých vědců v zaoceánském Albuquerque v Novém Mexiku. Tomáš Nezval zde získal třetí místo v kategorii elektromechanického inženýrství a tisícidolarovou odměnu.

„Strýc je rybář. Od něj vím, že pohyb s návnadou v díře vysekané v ledu je velmi únavné. Zpracoval jsem proto mikropočítač, na kterém se dá nastavit libovolný počet pohybů s návnadou. Pokud ryba zabere a odtáhne vlasec do určité délky, automatický rybář zasekne háček a vytáhne rybu ven z vody,“ popsal zařízení Tomáš Nezval.
Pět měsíců stačilo, aby nápad za pomoci strýce dotáhl do konečné podoby. „Elektronické součástky jsem koupil, prut a naviják dodal strýc,“ zmínil se nápaditý mladík s tím, že zbytek součástek sesbíral u babičky. Ta má prý ve sklepě doslova poklady.

Přesto, že se dá automatický rybář použít pouze pro lov v zimě, má už na kontě stovky ryb. Součástí prutu je i kamera, která přenáší obraz na kapesní monitor, takže rybář má přehled, co se u vody děje, i když se vzdálí na sto metrů. O vytažení ryby z vody jej navíc upozorní i zvukový signál.

„Mám připravenou už druhou verzi. Ta je lehčí, bez prutu a jednoho motoru. Bohužel byla mírná zima, takže jsem tohoto upraveného rybáře ještě nemohl vyzkoušet,“ prozradil současný student prvního ročníku Vysokého učení technického v Brně. Jeho obor je zaměřený na mikromechaniku, takže možná právě proto Tomáše v Novém Mexiku nejvíce zaujal konkurenční model robopavouka.