Jeho obavy, že ho s letními pneumatikami hned prvního listopadu budou pokutovat policisté, jsou ale trochu přehnané.

„Povinná zimní výbava platí pouze v případě, že je na silnici souvislá pokrývka sněhu nebo ledu. Jen v místech, kde je modrá značka s autem a sněhovou vločkou, je povinná zimní výbava bez ohledu na povětrnostní podmínky,“ vysvětlil mluvčí prostějovských policistů Petr Weigärber.

Zjednodušeně řečeno, pokud bude minus deset a suchá silnice, tak můžete klidně vyrazit na letních gumách. Policisté vás pokutovat nebudou, maximálně havarujete, protože letní pneumatiky špatně přiléhají k asfaltu.

Vzorek? Nejméně 4 milimetry

Pokud však bude na silnici nasněženo nebo ji pokryje ledovka, musíte mít už při výjezdu zimní pneumatiky se vzorkem minimálně čtyři milimetry hlubokým.

„Je to proto, že pokud má pneumatika vzorek nižší než čtyři milimetry, zůstává sníh nalepený uvnitř. Pneumatika ztratí samočistící schopnost,“ vyložila mluvčí ministerstva dopravy Květa Kočová.

Pro auta nad tři a půl tuny platí hloubka vzorku šest milimetrů. Podle dřívějších předpisů mohl být vzorek i mělčí, ale ten už teď stačit nebude. Pokud vás policie chytí na sněhu, bude jedno, jestli máte letní nebo sjeté zimní.

Fronty na přezutí

Nový předpis přivedl do pneuservisů množství lidí. „Chodí už asi čtrnáct dní. Nové nařízení je určitě poznat,“ potvrdil Zbyněk Sotorník z Prostějova.

Jeho slova potvrzuje Milan Florýk z dalšího prostějovského pneuservisu. „Dříve býval největší nápor až s prvním sněhem, kvůli novým předpisům chodí lidé už teď,“ říká s tím, že další vlnu zájemců ještě čekají.

Kdo chce být na zimu připraven, neměl by váhat. A to nejen kvůli tomu, že by musel na přezutí čekat ve frontě. Evropa totiž zažívá kritický nedostatek pneumatik, zejména pro dodávková auta.

Pneumatiky? Horké zboží

„Situace na trhu s dodávkovými pneumatikami je kritická. Výrobci se letos zaměřili na výrobu pneumatik na osobní auta, které jim přinášejí vyšší marže, a produkty pro dodávky podcenili. Díky velkým skladovým zásobám dosud pneu pro dodávky máme, ale na celou sezonu určitě nevystačí,“ konstatoval Vojtěch Schwangmaier, ředitel internetového obchodu Pneumatiky.cz.

Ale ani pneumatiky pro osobní automobily nemusí být všude k dostání.

„Objednávají se těžko. Na trhu je pneumatik všeobecně nedostatek, na což dodavatelé reagují zvyšováním cen. My ve skladu pneumatiky máme, ale záleží na tom, jaký chce zákazník rozměr. Některých už je opravdu málo,“ upozornil Milan Florýk.

Doporučuje proto, aby lidé s novým obutím neváhali. „Budou se špatně shánět a budou dražší. Takže kdo chce přezout, měl by raději teď,“ varoval Florýk. (pam)