VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Auta už v ulicích překážet nebudou, postavíme garáže, říká starosta Seloutek

Seloutky /STAROSTI NAŠICH STAROSTŮ/ – Obec Seloutky leží jihozápadně od okresního města Prostějov. Rozkládá se východně od posledních výběžků Drahanské vrchoviny, na západním okraji Hornomoravského úvalu. Nejvyšším bodem katastru je vrchol Chlumu s nadmořskou výškou 420 m. Nejstarší písemný doklad o Seloutkách pochází z roku 1325, kdy král Jan Lucemburský dává Vokovi z Kravař takzvanou opravu na Seloutkách. Oprava znamenala, že obec byla pod správou vrchnosti plumlovské.

6.9.2013
SDÍLEJ:

Starosta Seloutek František KaprálFoto: archiv obce

Dnes vede obci starosta František Kaprál. V rozhovoru pro Prostějovský deník prozradil, jak složité bylo vyřešit chodníky s bezbariérovým přístupem, co nového se v Seloutkách opravuje a staví a také jaké problémy mají s vandaly.

Co chystáte nového v obci?

V posledních letech probíhala v Seloutkách postupně výstavba rodinných domků ve třech lokalitách. Obec zde položila základy hloubkové kanalizace, vybudovala chodníky, zelené pásy a místní komunikace. Nyní plánujeme rekonstrukci a výstavbu chodníků ve staré zástavbě. Občané oprávněně poukazovali na to, že se stále něco buduje u novostaveb a stará zástavba má chodníky v dezolátním stavu. V současné době máme zpracovanou projektovou dokumentaci. Největším problémem bylo vyřešit chodníky s bezbariérovým přístupem. Oprava chodníků se musí provést po etapách. Nejprve plánujeme rekonstrukci a výstavbu nových chodníků na návsi. Chtěli bychom požádat o dotaci, pokud bude vyhlášen vhodný dotační program.

Také je nutné provést odstranění vlhkosti zdiva a plísní v místní kapličce. Je to kulturní památka, o kterou musíme pečovat.

Co se Vám za letošní rok podařilo?

Od poloviny června je v provozu po rekonstrukci část hřiště určeného pro děti. Nejprve jsme nechali vytyčit prostor, který je ve vlastnictví obce. Místní dobrovolní hasiči provedli demontáž stávajících herních prvků, následně jsme nechali zabudovat nové. Úpravy terénu a dopadových ploch potom opět provedli členové SDH Seloutky. Patří jim za to poděkování. Dětské hřiště bylo oploceno, aby se zabránilo volnému pohybu psů a koček. Nechali jsme zde vysázet okrasné keře a zeleň. Domnívám se, že seloutské děti mají nyní k dispozici moderní dětské hřiště, které po stránce bezpečnosti splňuje příslušné normy a nařízení. Záleží jen na nich, aby si toho vážily a nedovolily, aby jim je někdo zničil.

Čím dalším se můžete pochlubit?

Podařilo se nám vyřídit veškerou potřebnou dokumentaci pro plánovanou výstavbu 17 garáží. Průjezd ulicí Trávníky je v současné době komplikovaný a nepřehledný právě vproto, že auta parkují před domy. Zatím jsme nechali vybudovat pro všechny garáže společnou základovou desku, na které se již začalo stavět.

Co Vás teď v obci nejvíc ,, pálí". Jaký problém potřebujete vyřešit?

Prioritou pro příští období je výstavba nových chodníků a rekonstrukce stávajících ve staré zástavbě. V některých úsecích chodníky chybí a musí se chodit po okraji vozovky. Určitě není příjemné ani bezpečné, když v těsné blízkosti chodce jezdí auta osobní a velmi často i nákladní.

V poslední době se v naší obci stupňuje vandalismus. Začalo to krádežemi kanálových vpustí, které jsme následně zabezpečili. Někdo dokonce ukradl zaparkované auto. Nedávno došlo ke vloupání do jednoho rodinného domku.

K dalším vandalským činům došlo na vyhlídkovém altánku na Špičákově skále. Nejprve jsme zjistili rozbitá okna a altánek také někdo postříkal sprejem. Letos v červenci vyhlídka úplně slehla popelem. Byla vybudována v roce 2005, aby sloužila jako odpočinkové místo při procházce seloutských občanů. Donedávna ji mohlo Seloutkám závidět široké okolí. Co bylo příčinou požáru, je zatím v šetření. Jedna z velmi pravděpodobných možností je jeho úmyslné založení nebo neopatrná manipulace s otevřeným ohněm.

Na co byste do Vaší obce nalákali?

V naší obci máme například kapličku zasvěcenou Nanebevzetí Panny Marie, která byla postavena v letech 1801–1802. Letos bylo instalováno nasvícení sochy Panny Marie Lurdské a kříže před místní kapličkou.

Ze Seloutek je blízko do lesa. Mohu doporučit příjemnou procházku na vrchol Chlumu. Je odtud pěkný výhled na Seloutky i nedaleký Prostějov. Při dobré viditelnosti lze vidět i Jeseníky, Oderské vrchy, Beskydy, z objektů pak baziliku na Svatém Kopečku u Olomouce, kostel v Dubu na Moravě a tovačovský zámek.

V roce 1538 se obec stala vlastníkem stříbrného, silně pozlaceného kalichu, který je zdoben krásnými ornamentálními rytinami. O jeho původu není nic známo. V současné době si ho mohou zájemci prohlédnout v Arcidiecézním muzeu v Olomouci.

Co byste popřáli čtenářům Prostějovského deníku?

Čtenářům Prostějovského deníku přeji po zbytek roku pevné zdraví, dobrou náladu, aby se jim dařilo vše, o co usilují. Aby se zlepšily mezilidské vztahy a do popředí se opět dostala slušnost, vzájemná tolerance a dobrý vztah ke svému okolí. Prostějovskému deníku přeji, aby měl stále dost čtenářů a byl zdrojem a pramenem jen dobrých zpráv.

Autor: Kateřina Slouková

Místo události:
6.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 90 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Operátor/ka výroby (1801001). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Operátor/ka výroby (1801001), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - jste manuálně zručný a fyzicky zdatný (manipulace s břemeny nad 20 kg), - jste ochotný pracovat ve dvousměnném provozu, - jste spolehlivý a máte odpovědný přístup k práci, , Budete se věnovat:, - přípravě barviv dle stanovených receptur, - obsluze strojního zařízení na vážení a dávkování barviv, , Proč by se Vám měla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme stabilní dlouhodobou práci na HPP, - máte nárok na příspěvek na stravování (stravenky), - těšit se můžete na výkonnostní odměny, - nabízíme 25 dní dovolené, - můžete využít parkování v objektu závodu, - čeká na Vás čisté a příjemné pracovní prostředí, - máte možnost přestupu do kmene firmy, , Pracoviště: Průmyslová, Prostějov, Mzda: od 90 Kč/hod + zákonné příplatky + docházkový bonus + výkonnostní odměny, Nástup: dle dohody , Směnnost: dvousměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci (1805002). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Skladník - (1805002), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte praxi ve skladu, - umíte pracovat s PC (Excel), - máte dobrou pracovní morálku, - jste zodpovědný a pečlivý, - můžete zvedat břemena do 10 kg, - praxe na VZV velkou výhodou, , Budete se věnovat:, - přípravě výrobků k vyskladnění a uskladnění, - manipulaci s materiálem, - počítačové evidenci pohybu materiálu a položek ze skladu, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme práci na HPP, - máte možnost práce přesčas, - čeká Vás pracovní doba Po – Pá (6:00 – 14:30 - s možností posunutí směny), , Pracoviště: Prostějovsko, Mzda: od 15.000 Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: jednosměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 500 Kč

Zámečníci strojů *ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě pan Matoušek Petr, tel.: 606 021 171. Podmínkou: vyučení v oboru zámečník, znalost čtení výkresové dokumentace a konstrukčních rozpisek, základní kurz svařování elektrodou ZK 111 nebo v ochranné atmostéře ZK 135. PD: Po-Pá 6:00-14:00 a 14:00-22:00 hod. Doba určitá (1rok) s možností prodloužení. , Nabízíme: perspektivní zaměstnání, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní pojištění, montážní příplatky, zvyšování kvalifikace, třináctý plat, pravidelné lékařské prohlídky, dotovaná rekreace, firemní akce, mimořádné odměny. Pracoviště: Dolní 100, Prostějov. Pracoviště: Dt mostárna, a.s., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Petr Matoušek, +420 606 021 171.

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Operátor/ka výroby bezvodých ofsetových desek (1601003). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Operátor výroby bezvodých ofsetových desek (1601003), Přijmeme OPERÁTORY VÝROBY bezvodých ofsetových desek., Ukážeme Vám provoz., Jste spolehliví, zodpovědní a manuálně zruční? Máte SOU nebo SŠ?, Čeká Vás práce v čistém pracovním prostředí, rádi Vás zaškolíme., , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: nepřetržitý provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.


Fotbal - připrava - Prostějov - FC Baník Ostrava
32

Boj o pozici prostějovské jedničky. Do brány má blíže Bréda

Komunitní centrum - ilustrační foto.

V Bílovicích vznikne nové komunitní centrum

Ve Smržicích se střetla oktávka s peugeotem. Takto to dopadlo

Bez zranění, zato však nemalou škodou skončila jízda dvacetiletého řidiče Škody Octavie Smržicemi.

VIDEO: Policie hledá svědky vraždy v Prostějově

Mrtvý muž, kterého našli 1. července v ulici Předina Prostějově, byl zavražděný. Podle policie mohli být na místě svědci.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Řidičům na dálnici se ulevilo. Stavba lepšího exitu je už tolik neomezuje

Výrazně si oddechli řidiči, kteří jezdí z Prostějova do Olomouce po dálnici. Pětikilometrový úsek, do něhož čekali v kolonách a který od května projížděli v průměru šedesátkou, je minulostí. Omezení kvůli rozšiřování nájezdu a sjezdu exitu v Olšanech u Prostějova už svádí do jednoho pruhu řidiče jen na několika stech metrech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT