„Topíme si elektřinou, takže se hodiny jen točí. Měsíčně za ni platíme zhruba pět tisíc, a to nepočítám další položky na inkasu," spočítala.

„Uvažujeme o tom, že si pořídíme krbová kamna anebo kotel na dřevo, protože vytápění elektřinou nás stojí spoustu peněz. Ale nejlepší by stejně bylo, kdyby se nám podařilo zálohy nějak snížit a nemuseli jsme tolik platit," uvažuje Milena Rulíčková.

Možnost ušetřit na elektřině či zemním plynu mají i prostějovští usedlíci. Radnice jim totiž nabízí nákup energií na burze.

„Elektronické aukce, kde si lidé mohou společně vydražit nižší ceny plynu a elektřiny, jsou v České republice stále oblíbenější," potvrdil energetický odborník Martin Koutný. Zároveň však dodal, že lidé by měli pečlivě zvážit, zda je pro ně aukce nejlepším řešením.

„Elektronická aukce se nejvíce vyplatí firmám a domácnostem, které mají vyšší spotřebu. Ty potom mohou díky nákupu na burze ušetřit tisíce korun. Pro běžného spotřebitele však mnohdy význam nemají," uvedl Martin Koutný.

Podle jeho slov má totiž mnoho lidí pouze špatně nastavenou smlouvu.

„Často zjistí, že by mohli platit za elektřinu či zemní plyn méně, kdyby změnili dodavatele anebo poupravili smlouvu," vysvětlil energetický odborník a dodal, že lidé by si měli zjistit předem co nejvíce informací.

Chcete vědět víc?

Pobavit se s odborníky o přínosech i možných rizikách, které souvisí se změnou dodavatele, mohou lidé na konzultačních dnech, které se konají v Duze na Školní ulici.

„Lidé se mohou přijít poradit ve středu a pak 30. září. V říjnu jsme lidem k dispozici 2., 7. a 9. října, a to vždy od 13 do 17 hodin," informoval Oldřich Janků ze společnosti E-centre, která aukci pořádá.

Aukce na plyn a elektřinu je plánovaná na druhou polovinu listopadu. Ti, kteří o nákupu energie na burze uvažují, by měli přinést vyúčtování za poslední rok a smlouvu se současným odběratelem energie. Podle odborníků mohou lidé nákupem na burze platit až o třetinu méně za energie.

„Zní to zajímavě, ale mám strach, abych nenaletěla a nezjistila, že se mi to vůbec nevyplatí. Ještě o tom pouvažuji a asi se půjdu pozeptat, co by to všechno obnášelo," míní Milena Rulíčková.