Z původních pár týdnů se navíc výzkum může protáhnout až na celou zimu.

"Máme smlouvu na sto padesát dní. Můžeme tu tedy být ještě v březnu, záleží na počasí," informoval archeolog Peter Kováčik.

To je však problém pro tisíce Prostějovanů. Kromě těch, kteří zde přes noc nechávali svá auta a lidí pracujících v centru města zde totiž nyní nemohou zaparkovat ani účastníci plesů. V blízkém Společenském domě se jich přitom konají desítky a jen o nadcházejícím víkendu zde budou hned dva maturitní.

"Lidi brblali, nějak to ale nakonec zvládli, byli ukáznění," uvedl ředitel Společenského domu Ivo Peštuka.

Od 5. prosince ani noha

Možnosti, že by v dalších měsících bylo parkoviště znovu uzavřené, se děsí.

"Bylo by to moc špatné. Všechny letošní plesy jsou vyprodané. Navíc musím říct, že i když se tam má provádět průzkum, tak od pátého prosince jsem tam nikoho neviděl. Což je trošku divné a nebál bych se to označit za schválnost," poznamenal dále.

Průzkum vyvolal velké emoce u zastupitelů i veřejnosti. Na zábranách ohrazující parkoviště se objevily cedule, které proti záboru protestují. Odpovědí sice nebylo jejich stržení ale vsypání štěrku do betonových skruží bránící ve vjezdu na plochu. Ani ty však bez povšimnutí nevydržely dlouho.

O víkendu jsme odvalili skruže

Iniciativy se totiž ujalo několik obyvatel města a připojil se k ní i opoziční zastupitel Jan Navrátil. Ten dlouhodobě tvrdí, že smlouvy města s Manthellanem, podle kterých má obchodní centrum Galerie Prostějov v místě vyrůst, jsou neplatné. A investor nyní na pronajatých pozemcích nemá co dělat.

"Odvalili jsme o víkendu skruže. Někdo na nás ale zavolal městskou policii, která následně konstatovala, že škoda městu nevznikla," sdělil Jan Navrátil.

Platnost smluv

Ten také vysvětlil, proč je z jeho hlediska od počátku smlouva neplatná.

"Původní záměr zachovával sál a tržnici. Následná smlouva ale ani s jedním nepočítala. Dosavadní jednání soudu, který měl o platnosti smluv rozhodovat pak nejednala o smlouvách jen o tom, zda má žalující strana vůbec právo žalovat," upozornil zastupitel, který nevyloučil, že skruže nynější pozice v budoucnu opět opustí.

Parkoviště i záměry firmy Manthellan jsou dlouhodobě v prostějovské politice velkým tématem. I kvůli vlekoucímu se problému a sporům o platnosti smluv se pokoušela opozice odvolat náměstka primátorky Jiřího Pospíšila. Zastupitel František Švec pak vyzval, ať zátarasy z parkoviště nechá město odvézt.

"Ať si nás klidně zažalují, u soudu se uvidí," navrhl. Tento postup však neprošel, primátorka ho později odmítla.

Připustila však, že její přístup k jednání s Manthellanem se změní.

"Budu asi muset být radikálnější," řekla mimo jiné v nedávném rozhovoru pro Deník.

Strážníci: Nic se zábranami dělat nemůžeme

Dalším aktérem je pak městská policie Prostějov. Při osazení zábran na parkovišti a vrtání sond byla na místě, nijak však nezasáhla. Podle ředitele Jana Nagye se tak stalo, protože není jasné, zda skutečně vypršel pronájem ploch investorovi.

"Městská policie nemá žádné páky ani k odstraňování nějakých zátarasů neslouží. Pokud by došlo ke spáchání přestupku, zasáhla by. Jestliže však panují nejasnosti v otázce nájemní smlouvy, nic se zábranami dělat nemůže," uvedl pro Prostějovský deník, který situaci bude nadále sledovat.