"Den otevřených dveří je pro veřejnost i pro základní a mateřské školy. Cílem je, aby všichni věděli, co jako vojáci vlastně děláme," uvedl podplukovník Gustav Lakoš, velitel 102. průzkumného praporu.

Poprat se s výsadkářem byla výzva

"Nejvíce se mi líbilo, když jsme mohli zkusit přeprat maskovaného vojáka. Bohužel se mi to nepodařilo," smál se jedenáctiletý Jirka.

Právě živé ukázky bojových umění byly jedním z největších taháků. Velkou pozornost ale poutala i vystavená bojová technika a stánky policistů, celníků, strážníků nebo zdravotníků.

Na Hané byl k vidění i Leopard

"Máme zde hodně bojové techniky Armády České republiky. Vystaven je tank Leopard, který zatím nebyl moc k vidění. Dále bojové vozidlo Pandur a samozřejmě speciální technika, kterou jako 102. průzkumný prapor používáme," představil velitel Lakoš.

Malá akce se výrazně rozrostla 

"Původně jsme začínali odpoledním dětským dnem pro vlastní zaměstnance. Postupně se den otevřených dveří rozrostl do dnešní podoby. Například v loňském roce jsme napočítali okolo čtyř a půl tisíce návštěvníků," informoval podplukovník.

Letiště hostilo i další složky. "Máme zde všechny složky záchranného integrovaného systému. A je tu třeba také transfuzní stanice z Fakultní nemocnice Olomouc," jmenoval Lakoš.

Chutnal i guláš nebo sekaná

"Když si člověk vzpomene, co jsme museli na vojně jíst my, tak nemůže uvěřit. Dal sem si guláš i sekanou a musím říct, že v polovině vyhlášených restaurací by neměli lepší," chválil kuchaře chlapík středního věku.

Legendární vojenský útvar 8280 a představení jeho historie v prostějovském muzeu táhne. | Video: Deník/Zdeněk Vysloužil

Den otevřených dveří organizuje 102. průzkumný prapor společně s policií, Vězeňskou službou, Vojenskou policií, HZS Olomouckého kraje, Městskou policií Prostějov a dalšími subjekty.

Vybrali jsme pro vás: