Kancelář 2 arch získala minulý týden na brněnském výstavišti první cenu v soutěži Energy Globe Award. Jedná se o celosvětově nejvýznamnější ocenění v této oblasti. Pětičlenná komise vybírala z celkem 106 projektů v pěti kategoriích: Země, Oheň, Voda, Vzduch a Mládež. Architekti Martin Fröml a Ivo Lorenčík obdrželi uznání v kategorii Oheň za realizaci kotelny spalující biomasu v malé vesničce Habří na Vysočině.

Jejich projekt v sobě slučuje hned několik ekologických myšlenek a principů. „Jde v něm především o to, že se pro vytápění statku a několika rodinných domů v obci využívá dřevo, které je dobře dostupným místním zdrojem,“ říká Ivo Lorenčík s tím, že lidé mohou dřevem i platit. „Mnozí z místních právě kus lesa vlastní. A tak si jej uklidí, dodají dřevo a mají o teplo postaráno,“ doplňuje Martin Frkl. Dalším plusem projektu je jeho plná automatičnost.

Velkou výhodou je i vysoká efektivnost spalování. „Z dvaceti kubíků dřeva zůstane měsíčně pouze deset kilo popela,“ říká Ivo Lorenčík a dodává, že i díky tomu se odhaduje návratnost investice již do pěti let.

Technologie na spalování obnovitelných zdrojů zažívají v současnosti především ve světě velký boom. Ještě donedávna totiž byly dosti drahé. To se však už změnilo.

„Podobné projekty lze využít všude, kde existuje dostatek místních surovin. V podmínkách Hané je to například spalování jinak nevyužité slámy ze zemědělských statků,“ nastiňuje možnosti využití společného dálkového vytápění u nás Martin Fröml.

Společnost 2 arch zahájila svou činnost v Prostějově 1. května 2007 a poskytuje služby klientům od interiéru, přes návrh až po kompletní projekt stavby včetně řešení celkového urbanismu.