„Jednatel Pavel Drmola navrhl schválení odměn za loňský rok. Členům dozorčí rady Václavu Šmídovi a Václavu Kolářovi ve výši pěti tisíc korun, předsedovi dozorčí rady Petru Sedláčkovi šest tisíc korun a jednateli Aleši Hilčerovi sto dvacet tisíc korun,“ uvádí sbírka listin.

Valná hromada, které předsedal prostějovský starosta Miroslav Pišťák, Drmolův návrh jednomyslně schválila. A následně posvětila i jeho odvolání. Na postu druhého jednatele Mi Pro Stavu nahradil Pavla Drmolu Tomáš Blumenstein, prostějovský zastupitel za ODS.

„Na tom, že pan Hilčer dostal za celý rok tuto jedinou odměnu, nevidím nic špatného,“ tvrdí Blumenstein. Prozradil přitom, že on jako jednatel Mi Pro Stavu obdrží měsíční odměnu 4800 korun.

„Odměňování jednatelů je běžné nejen u městských společností,“ zdůraznil.

Nabroušený Prostějovan

Prostějovana Romana Zeleného však takové prémie popuzují.

„Kdyby byl Mi Pro Stav úspěšnou společností, která vydělává miliony, tak nic neřeknu. Je to ale jen prázdná skořápka umožňující vysávání peněz z městského rozpočtu, když se o všechny věci kolem aquaparku stará domovní správa,“ píše v e-mailu redaktorům Prostějovského deníku.

Jednatel Tomáš Blumenstein tvrzení o prázdné skořápce odmítá.

„Řešíme drobnou údržbu areálu, účetnictví, pojistnou smlouvu na majetek aquaparku a jednáme se stavebním úřadem o hlučnosti tepelných čerpadel a kolaudaci areálu,“ přiblížil.

Jak Mi Pro Stav vlastně hospodaří?

V roce 2006 prodělal téměř devět milionů, v roce 2007 asi sedm set tisíc. Účetní závěrky za další léta ve sbírce listin chybí.

„Ztráty dosahujeme kvůli odpisům majetku,“ vysvětluje Blumenstein a k chybějícím dokumentům podotkl, že závěrky byly odeslány na krajský soud.

„Nemůžeme ovlivnit, zda a kdy je soud vyvěsí na internet,“ konstatoval.

Firmu Mi Pro Stav založilo město Prostějov spolu s místní firmou Micos za účelem stavby aquaparku v roce 2005. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže považoval uzavření smlouvy bez řádného výběrového řízení za nelegální. Radnici vyměřil v roce 2006 půlmilionovou pokutu.

„Město při zadávání více než dvousetmilionové zakázky na výstavbu oddechového a sportovního centra nepostupovalo vůbec podle zákona o veřejných zakázkách,“ nechal se slyšet tehdejší šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Město zakázku na aquapark nezadalo podle úřadu tak, jak mělo, to znamená v některém ze zadávacích řízení, ale uzavřelo takzvanou smlouvu o veřejno privátním partnerství přímo se společnostmi Micos a Mi Pro Stav.

Firma Mi Pro Stav podepsala na začátku roku 2006 smlouvy o dílo na vlastní realizaci stavby se společnostmi Navrátil (jednatel Aleš Hilčer) a Pozemstav (předsedou představenstva je radní Zdeněk Peichl), aniž by také postupovala podle zákona o veřejných zakázkách.

Soudům se však zdůvodnění antimonopolního úřadu nezdálo a sankci tak obecní kasa platit nemusela.

Sezonní aquapark v Krasicích, který začal sloužit v polovině roku 2006, přišel na čtvrt miliardy korun. Město jej bude do roku 2014 splácet po zhruba šestadvaceti milionech ročně. (rh)