„Turnikety prošlo tuto sezónu zhruba šedesát tisíc návštěvníků. Na vstupném jsme vybrali asi dva miliony osm set tisíc korun. Předpokládáme, že po odečtení výdajů za nájem, mzdy a energie a opravy v mínusu nebudeme," potvrdil v úterý Vladimír Průša, ředitel Domovní správy Prostějov.

Nájemné ve výši 600 tisíc korun za rok platí domovní správa vlastníkovi aquaparku – společnosti Mi Pro Stav. V ní je většinovým vlastníkem město, menšinovým – s devatenácti­procentním podílem – místní firma Micos.

Magistrát již připravil návrh odkupu podílu Micosu. Podmínky projednali radní v úterý odpoledne.

„Předpokládáme předložení návrhu odkupu zmíněného podílu zastupitelstvu města na zasedání, které se bude konat v září," sdělil náměstek primátora Jiří Pospíšil (ODS). Tvrdí, že radnice chce odkupem podílu ušetřit právě zmíněné nájemné.

„Už aby se to zfúzovalo a aby domovní správa nesla v plné výši náklady celého areálu," komentuje odkup Pavel Burša (ODS), člen finanční komise magistrátu. Míní, že příští rok se bude mluvit o ekonomice aquaparku rozhodně jinak než dosud.

„Spustí totiž do svého účetnictví roky neuplatňované odpisy celého areálu," vysvětlil Burša.

Aquapark slouží v Krasicích od roku 2006. Tentýž rok jiná plovárna v Kostelecké ulici v Prostějově zanikla. Město po odkupu areálu u zimního stadionu od Sokola na obnovu dříve oblíbeného kouplaliště nesehnalo peníze. Čtyřicet milionů korun na rekonstrukci je prý pro městskou kasu moc a dotace se na projekt získat zatím nedaří.

Další plovárny? Zatím neutěšený stav

Silnou finanční injekci přitom potřebuje i další prostějovská plovárna – sokolské koupaliště ve Vrahovicích.

„Je to tady takové milé retro," shrnula s úsměvem dojmy z tohoto areálu na konci loňské sezóny parta lidí z Plzně.

Rudolf Raška ze Sokolu Vrahovice již dřívě vysvětlil, že město se částkou kolem 200 tisíc korun ročně podílí na spolufinancování hlavního provozu.

„Na menší úpravy, chemické prostředky na čištění vody, opravu chodníků a taky sociálního zařízení to stačí, ale na rozsáhlou rekonstrukci peníze nemáme," nechal se slyšet.

Opozice: Je to tunel pro prostějovské firmy

Bylo lepší vybudovat aquapark za čtvrt miliardy, nebo za obdobnou sumu zrekonstruovat všechna koupaliště ve městě? Opozice má jasno.

„Je naprosto jednoznačné, že investovat se mělo do všech koupališť," prohlásil Aleš Matyášek, opoziční zastupitel za TOP 09.

Dodal, že aquapark je karambol.

„Taková stavba za dvě stě čtyřicet milionů korun je hrůza, děs. V Koupelkách se měl zachovat obrovský bazén a k němu postavit atrakce," řekl s dovětkem, že v aquaparku nyní plavcům slouží jen třídráhová pětadvacítka.

Matyášek odhadl, že za nějakých 150 až 200 milionů korun mohl mít Prostějov zrekonstruována všechna tři koupaliště.

„Aquapark byl tunel, na kterém vydělali některé prostějovské firmy. Konstatoval to i antimonopolní úřad," nechal se slyšet Jan Navrátil, předseda Strany zelených v Prostějově.

Míní, že lepší než budovat jednu nákladnou plovárnu bylo lepší prostředky rozprostřít na všechny tři.

„A aquapark mohl být zastřešený," poznamenal šéf Strany zelených v Prostějově.

Primátor Miroslav Pišťák (ČSSD) netvrdí, že aquapark nešel řešit jinak.

„Na druhou stranu, pokud by do něj nikdo nechodil, byl by to velký vykřičník. To se ale od zprovoznění tohoto centra nestalo," upozornil.

Antimonopolní úřad vyměřil Prostějovu kvůli obejití zákona o veřejných zakázkách při výstavbě aquaparku pokutu ve výši půl milionu korun. Soudy ji dosud nepotvrdily.