„Mnozí lidé testování spojují s návštěvou příbuzných v domově pro seniory, kde se potřebují prokázat testem na covid-19. Zaznamenali jsme telefonáty od lidí, kteří se ptají, kdy se testování spustí,“ informovala mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Na Olomoucku nabízí možnost bezplatného antigenního testování olomoucká fakultní nemocnice, Vojenská nemocnice Olomouc a také Nemocnice Šternberk.

Přehled všech odběrových míst ZDE

Rezervační systém Prostějovské nemocnice ZDE

V akci i mobilní tým

Do hůře dostupných částí regionu vyšle kraj ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc a hasiči mobilní tým, který na místě umožní lidem zúčastnit se bezplatného vyšetření na Covid-19 antigenními testy.

Jako první je na řadě Konicko, kde se mobilní tým objeví už ve středu 16. prosince, a to v Komunitním centru ve Vrchlického ulici. Následovat budou Jesenicko a Litovelsko.

Rezervační systém pro testování prostřednictvím mobilního týmu naleznou zájemci na webu FN Olomouc.

Testování u "svého" lékaře

Lidé se mohou kromě v nemocnicích a u mobilního týmu otestovat i u ambulancí zapojených do iniciativy Lékaři pomáhají Česku, v níž jsou zapojeni praktici, stomatologové a další ordinace. V Olomouckém kraji jich jsou více než tři desítky. Tady je SEZNAM.

Kdy bude výsledek a co s ním?

Antigenní testy na akutní infekci Covid-19 vyhodnocují vzorek odebraný výtěrem z nosohltanu. Výhodou je především rychlost, výsledek je známý už za přibližně 20 minut.

Je-li výsledek pozitivní u lidí s příznaky, je považován za potvrzenou nákazu. Pokud je pozitivní u lidí bez příznaků, je nutné jej potvrdit ještě PCR testem. Antigenní testy jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.