Radim Fiala, Prostějov, poslanec za ODS

close zoom_in

To je jednoduché. Budu volit Václava Klause. Je respektovaným prezidentem za minulé období a uznávanou osobností ve světě. Má stabilní neměnné názory na postavení České republiky v Evropské unii, na enviromentalismus a globální oteplování a v neposlední řadě na ekonomickou problematiku České republiky.

Božena Sekaninová, Prostějov, senátorka za ČSSD

close zoom_in

V tak závažné věci, jako je volba prezidenta republiky, není možné měnit názory podle chvilkového rozpoložení nebo dokonce mediálních kauz. Kandidátem České strany sociálně demokratické i mým kandidátem byl, je a bude Jan Švejnar. Věřím, že je osobností, která je schopná pozvednout úroveň naší politické scény.

Jiří Krátký, Jeseník, poslanec za ČSSD

close zoom_in

Dám hlas Janu Švejnarovi. Je to člověk, který je mi svými názory a postoji velmi blízký. Zato Václav Klaus je pro mě symbolem těch nešťastných devadesátých let, kdy jsme si nechali rozkrást dva státní rozpočty. Velmi mě mrzí, že národ dostal v průběhu padesáti let dvě tak těžké rány - nejdřív únor 1948 a pak 90. léta. Cenu, kterou jsme museli zaplatit za zavedení tržního hospodářství, považuji za neúměrně vysokou a hlavně zbytečnou.
Osobně je mi to jedno, jakým způsobem se bude hlasovat, ale budu respektovat doporučení předsednictva ČSSD a podpořím veřejnou volbu. Každá z obou možností má stejně jako mince dvě strany - na jedné jsou výhody, na druhé nevýhody.

Vítězslav Vavroušek, Šternberk, senátor za ODS

close zoom_in

Jan Švejnar je určitě kvalitní kandidát, nic proti němu nemám, ale podpořím Václava Klause. Jeho prezidentování považuji za relativně úspěšné a myslím si, že má ještě potenciál na úspěšnou reprezentaci země do budoucna.
Osobně považuji za výdobytek demokracie tajnou volbu, u personálních záležitostí jsem ji vždycky prosazoval i v zastupitelstvu obce a kraje. I z hlediska důstojnosti je tajná volba u prezidentských voleb lepší. Nepovažuji za šťastné, že se způsob volby hledá těsně před ní. Vypadá to, jako by si někteří politici mysleli, že veřejnou volbou dosáhnou jiného výsledku než volbou tajnou. A to zavání manipulací s průběhem volby.

Petr Krill, Šumperk, poslanec za ODS

close zoom_in

Stejně jako před pěti lety dám hlas Václavu Klausovi. Na rozdíl od Jana Švejnara má pro mě svou „historii“. Vím, jaké jsou jeho názory a jak se zachoval v určitých krizových situacích. A za těch pět let byl důstojným prezidentem naší republiky, vždy hájil její zájmy. Samozřejmě budu hlasovat pro tajnou volbu prezidenta, protože při všech historických svobodných volbách tomu tak bylo - s výjimkou první volby Václava Havla, ale tam měla veřejná volba jasný důvod - v poslaneckých lavicích seděla ještě většina komunistů. Druhým a velmi podstatným důvodem je to, že při tajné volbě má poslanec větší svobodu rozhodování, není pod tlakem vedení své strany.

Adolf Jílek, Dolní Studénky, senátor za KDU-ČSL

close zoom_in

Na tuto otázku zásadně neodpovídám. Stejně tak nemohu odpovědět na to, zda by byla lepší tajná či veřejná volba. Při jednání vedení obou komor parlamentu s předsedy poslaneckých a senátorských klubů jsme teď zjistili, že při dvou kandidátech je veřejná volba velmi problematická a není možné zajistit její transparentnost. O řešení bude jednat vedení komor s předsedy klubů až ve čtvrtek večer.