„Jen v pátek hlasovali lidé tři sta krát. Do pondělního dopoledne jsme pak zaznamenali téměř šestnáct set hlasování," informovala mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Ta dodala, že lidé se spíše staví proti přejmenování náměstí.

„Většinou uvádí důvody jako složitosti při změně adresy na smlouvách a dokladech. Proti pojmenováním nějaké nově vzniklé ulice nebo náměstí po Václavu Havlovi však řada účastníků hlasování zásadně není," dodala. Anketa však není závazná, k návrhu na přejmenování by se ještě museli vyjádřit zastupitelé.

ANKETA NA WEBU MĚSTA

Podnikatelé nadšením nehýří

Pokud by se nakonec zastupitelstvo vyjádřilo pro změnu, dotkla by se například restaurace sídlící v obchodním domě Atrium.

„Pro nás by to znamenalo oběhnutí řady úřadů a změny tisíce smluv. Například by tu byla cesta na úřad práce. Z návrhu na přejmenování tak nadšený nejsem," sdělil Vítězslav Tomeček z Restaurace Atrium.

Z trochu jiných důvodů se proti přejmenování staví Radek Svoboda z prodejny výtvarných potřeb, která na náměstí také sídlí.

„Radši bych to neměnil. Adresa je zažitá. Jsme zde čtyři roky a trvalo, než se sem lidé naučili chodit. Zůstal bych tedy u současného názvu," řekl.

Na Hlaváčkově náměstí má své sídlo i oblastní kancelář ODS. Podle předsedy místního sdružení Petra Sokola by však v případě změny problém nebyl.

„Právnickou osobou je u nás celostátní Občanská demokratická strana. Právní záležitosti, jako úpravy smluv či razítek, by se nás tak nedotklo," sdělil.

Odevzdaná petice

Petice za přejmenování náměstí vznikla už předloni v listopadu. Od té doby ji podepsalo na tři sta lidí. Na konci května pak zastupitelům města adresovali organizátoři dopisy ke změně názvu Hlaváčkova náměstí. Zároveň na magistrát přinesli také archy s podpisy.

„Nechceme, aby Václav Havel dopadl jako prostějovská rodák Otto Wichterle, po němž je pojmenovaná sice nová, ale nenápadná ulička s pár domky. Kvůli významu osobnosti a odkazu Václava Havla bychom tohle neradi viděli. Bylo by to degradující," vysvětlil jeden z hlavních postav petice Ivo Lužný.

Na pondělní setkání zastupitelů ještě ke hlasování o osudu Hlaváčkova náměstí nedojde. Záležitost tak bude muset počkat.

„Klidně se tento bod v programu může objevit. Zastupitelstvo ale bude zasedat až někdy v polovině září," upozornila náměstkyně primátora Alena Rašková.