„Pokud lidé plánují jarní výlet nebo dokonce letní dovolenou, naše krásná zemička je jasnou volbou. Příležitostí je u nás opravdu hodně. Od majestátních hor, tajemných jezer, romantických skalních měst až po dechberoucí výhledy do krajiny," pozvali agrárníci na sociálních sítích.

Na jižní Moravě zástupci agrární komory vybrali pětici míst, u kterých si lidé mohou připadat jako za hranicemi republiky. A nemusí přitom urazit ani krok přes státní hranici. Třeba na Svatém kopečku u Mikulova na Břeclavsku se zvonicí a kaplí svatého Šebestiána u Mikulova na Břeclavsku si lidé podle fotografií ihned připadají, že jsou zcela někde jinde, a to na skalnatém kopci nad Dražovcemi v okrese Nitra na Slovensku, kde se dívají na kostel svatého Michala Archanděla.

Fotky z půlky pole

Mezi jihomoravská místa s protějšky v zahraničí patří také zvlněná pole v okolí Kyjova na Hodonínsku. Oblast je pro svou fotogeničnost často vyhledávaná fotografy, kteří pořízené snímky běžně porovnávají s toskánskou krajinou v Itálii.

Potvrzuje to místní zemědělec a majitel některých, pro fotografování vyhledávaných pozemků Petr Chaloupka.

„Dennodenně tady potkávám fotografy nejen z celé republiky, ale bez přehánění rovnou z celého světa. Aby došli na místa, odkud se dají vyfotit nejlepší fotografie, neváhají vyrazit třeba do půlky pole," sdělil Chaloupka.

Kromě zvlněné kyjovské krajiny a mikulovského Svatého kopečku ukazuje facebook agrární komory také větrný mlýn v Kuželově na Hodonínsku, který se podobá holandským větrným mlýnům, propast Macochu s protějškem v podobě malajské jeskyně Sarawak a kapličku u Velkých Bílovic připomínající kaply Terézie uprostřed tokajských vinohradů v Maďarsku.

Most jako ve Skotsku

Že jsou místa na jižní Moravě světová, ukazuje od začátku měsíce i jihomoravská Centrála cestovního ruchu. Zapojila se totiž do kampaně Světové Česko agentury CzechTourism. Pracovníci jihomoravské centrály vybrali dokonce jedenáct jihomoravských míst a ukázali jejich zahraničními protějšky. Vinařské sklepy ve Vrbici na Břeclavsku připodobňují k Hobitínu na Novém Zélandu, kde se točila trilogie Pána Prstenů.

Železniční most Kutiny pro změnu nemá ve své podobě daleko od železničního mostu ve Skotsku. Jihomoravský přírodní úkaz v podobě vátých písků u Bzenci spatřuje protějška na druhé straně planety v Mohavské poušti v americké Kalifornii. Unikátní vinice Šobes je na snímku vedle podobně terasovité krajiny na Filipínách.

Centrála cestovního ruchu na jižní Moravě se porovnávacími snímky snaží lidem připomenout, že místa s výjimečnou přírodou najdou často i nedaleko svého bydliště.

„Cílem je také ukázat českým turistům, že se nemusí obávat, když letos nepojedou do Chorvatska či Itálie, protože u nás jsou také krásná místa. Mohou investovat do dovolené v Česku a nebudou toho litovat," vysvětlila ředitelka jihomoravské centrály Pavla Pelánová.