Teplo samotné není příčinou onemocnění. Angínu způsobuje rychlé střídání tepla a chladu, oslabený imunitní systém a fyzická zátěž. To vše lidský organismus vyčerpává a dává chorobě prostor propuknout.

„Angin je určitě víc, ale naštěstí to není žádné masivní zvýšení počtu nemocných,“ potvrdila praktická lékařka Marie Hlaváčková.
„Ve středu onemocněla dcera, o víkendu jsem jela k lékaři se synem. Oba mají angínu, berou penicilin a zlobí se, že tak pěkné počasí musí proležet v posteli,“ řekla Eva Švecová z Prostějova.

S představou slunečného dne podcenilo ranní teploty už mnoho dětí i dospělých. S chladem se pak jejich organismus nedokázal vypořádat.
„Tělo je po zimě oslabené nedostatkem slunečního svitu a vitamínů. Letošní zima byla sice mírná, ale tím hůř. Teploty okolo nuly jsou nejhorší, snadno pak dojde k nachlazení a onemocnění horních cest dýchacích,“ podotkl k tomu ředitel prostějovské záchranky Pavel Holík.

Téměř letnímu počasí stěží odolávají sportovně založení lidé. Ve snaze udělat něco pro zdraví vyráží na dlouhé cyklistické vyjížďky. „Organismus tak snadno přetíží, a pokud se osvěží vychlazeným nápojem, angina dostává šanci,“ dodal Holík s tím, že občas vyjíždí sanitka k případům nejasným a teprve vyšetření potvrdí angínu.