Zákazníci pasáže neměli kde parkovat.

"K instalaci závor a částečného oplocení parkoviště nás donutily okolnosti. Lidé bydlící na nedalekém sídlišti, se mylně domnívají, že se jedná o veřejné prostory. Nás stála, nebo stojí celková údržba nemalé peníze," vysvětluje Michal Juráček za správcovskou společnost R&G ZESTA, jenž dodává: "Vzhledem k tomu, že máme velké množství nájemníků, kteří nám pravidelně platí nájem v obchodní pasáži Anděl. Platí také za údržbu okolních ploch a parkoviště a pak nejsou schopni zajistit parkování svým zákazníkům ani zásobování, museli jsme k tomuto kroku přistoupit."

Zavřený Lidl přesunul auta k Andělu, protože parkovací plochy na přilehlém sídlišti Svobody jsou nedostatečné.

"Pokud mám odpolední a přijedu až večer, tak u domu zkrátka místo nenajdu. Řešením bylo parkoviště u Anděla, ale teď tam je závora, tak musím dát auto až k Aquaparku," nechala se slyšet Hana Burešová bydlící nedaleko pasáže.

Problémy se začaly stupňovat v momentu, kdy se začalo s rekonstrukcí sousedního Lidlu.

"Šlo předpokládat, a už se tak také stalo, že auta parkující tam, se přesunou k nám. Navíc byla letní sezóna a přes den nám obsadili parkoviště návštěvníci nedalekého Aquaparku," komentuje Michal Juráček a doplňuje: "Po rekonstrukci Lidlu bude fungovat obdobně i jejich parkoviště. Také tam bude vybudován parkovací systém se závorami."

Vysoké náklady na údržbu

"Jedná se o naše pozemky, za jejichž údržbu a úklid jsme zodpovědní. Stávalo se, že přijela partička v autech, zaparkovali přímo před pasáží, popíjeli energetické nápoje, pouštěli si hudbu a veškerý odpad nám naházeli přímo na zem. Stahovali se sem také feťáci a sprejeři, tenhle problém jsme museli řešit částečným oplocením," krčí rameny jednatelka společnosti R&G ZESTA Gabriela Zezulová a vyčísluje: "Platíme si odvoz odpadů, veřejné osvětlení, dešťovou vodu, tedy srážkovné, daně z nemovitosti, pojištění, sekání trávy a údržbu. Nikdo se tak přece nemůže divit, že si svůj prostor chceme vzhledem k okolnostem ohlídat."

Dalším nešvarem a pro správce parkoviště nákladným je odkládaní autovraků.

"Zůstávaly nám tu odstavená auta, ze kterých kapal olej. My jsme museli zajistit likvidaci nebezpečného odpadu a další věci s tím spojené," uvádí Gabriela Zezulová a pokračuje: "Myslíme si, že náš krok je správný a logický. Poplatek za měsíční stání u pasáže je spíše symbolický. Kdo nesouhlasí, může využívat městské parkoviště u Aquaparku."

Parkoviště bude přes den volně přístupné pro zákazníky a zásobování pasáže Anděl. Závory se tedy otevřou ráno a uzavřou večer, až skončí provoz posledního nájemce.

"Pro několik zájemců jsme schopni za poplatek rezervovat parkovací místo. Dostane přístupový kód registrovaný na telefonní číslo," uzavírá jednatelka Zezulová.