„Od 1. února, kdy začala amnestie platit, přinesli obyvatelé Prostějovska čtyřicet zbraní,“ konstatovala prostějovská policejní mluvčí Miroslava Trundová.

Policisté prověřují, zda zbraně nejsou kradené a posílají je na balistickou expertízu do Frýdku-Místku, která zjistí, zda nebyly použity při trestném činu.

„V žádném z případů se to u nás nepotvrdilo,“ ujistila mluvčí Trundová.

Nejvíce lidé odevzdávali vojenské pušky z války

Mezi odevzdanými zbraněmi převažovaly vojenské pušky z první a druhé světové války, další skupinou byly lovecké zbraně a krátké pistole.

„Žádná kuriozita mezi zbraněmi nebyla,“ doplnila Miroslava Trundová.

Majitel, který zbraň odevzdal, s ní může dál naložit několika způsoby. Může zbraň přihlásit a zaregistrovat. Pokud vlastní zbrojní průkaz, smí si ji nechat, případně prodat prostřednictvím specializované firmy někomu se zbrojním pasem.

Tisíc korun za prohlídku

„V tomto případě zaplatí asi tisíc korun za prohlídku ve zkušebně v Brně,“ upozornil Jiří Hejda z oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál prostějovské policie.

Zbraň může její vlastník nechat také znehodnotit, což přijde podle jeho slov na částku od osmi do dvanácti set korun. Provádí se buď zaslepení hlavně nebo provrtání nábojové komory.

Když lidé nevědí, co se zbraní, obrací se často se žádostí o radu na myslivce.

Zbraně se dají najít i zazděné ve stropě

„Případy, kdy se najde stará kulovnice, čas od času bývají,“ zmínil se Jiří Procházka, jednatel okresního mysliveckého spolku.

„Většinou se při rekonstrukci starého domu objeví dobře schovaná zbraň po prarodičích. Zazděná ve stropě nebo zastrčená někde za trámem na půdě,“ zmínil se Procházka.

A co vy nemáte na půdě schovanou kulovnici? Co s ní uděláte? Diskutujte s námi na webu