Jak bude nové zastupitelstvo fungovat se uvidí během příštích týdnů.

„Zatím je ještě na nějaké výsledky brzy. Teprve v pátek odpoledne budeme muset volat na soud, zda někdo volby v Alojzově nenapadl. Pak teprve můžeme začít s nějakým jednáním,“ komentoval povolební situaci v obci se zhruba dvěma stovkami voličů její dosavadní starosta Pavel Noha.

Ten je zároveň jedním z těch, kteří by měli v novém zastupitelstvu zasednout.

„Všechno bude záviset na dalším jednání. Máme dva zastupitele, stejně jako sdružení, které mělo zhruba o sto hlasů méně. Pokud nám soud řekne, že se proti volbám nikdo neozval, tak máme patnáct dnů na to, aby se sešlo ustavující zasedání nového zastupitelstva,“ upozornil Noha. Spolu s ním jde ze Sdružení nezávislých kandidátů k jednacímu stolu i Ivo Král.

K jednání přijde také Alice Kováčová a Libor Zapletal ze Sdružení nezávislých kandidátů Alojzov mladé generace.

2-2-1

„Poměr hlasů v zastupitelstvu po volbách otevřel možnosti k jednání. Před nimi totiž mělo jedno ze sdružení většinu tři ku dvěma a diskuze tak byla velmi obtížná. Teď je rozložení hlasů dva dva jedna, takže věřím, že bude možné o se o všech věcech více domlouvat,“ prohlásil Libor Zapletal. Právě jeho odchod ze zastupitelstva byl příčinou vypsání nových voleb. Svoje další fungování ve vedení obce však vidí pozitivně.

„V pěti lidech není možné, abychom se bavili o něčem jiném než o spolupráci. Takže v tomto směru jsem velice optimistický,“ konstatoval Zapletal.

Jaká budou rozhodnutí alojzovského zastupitelstva bude zřejmě velice záviset také na Josefu Paníčkovi. Ten uspěl jako jediný člen Sdružení nezávislých kandidátů Alojzov – Za životní prostředí.

„Ještě se ptáte brzy. Teprve budeme volit starost a místostarostu, za pár dní budeme vědět víc,“ krčil rameny Paníček. Podle svých slov se ve svých názorech neshoduje ani s jedním z dalších dvou uskupení, které v zastupitelstvu zasednou.

„Nemám blíž ani k jednomu, ani k druhému, takže všechno bude záviset na dohodě. Společně budeme muset najít nějaký kompromis, aby obec fungovala. To jinak ani nejde,“ uvedl Paníček.

Předčasné volby se v Alojzově konaly proto, že počet členů zastupitelstva klesl pod nejnižší možnou mez a to tak nebylo usnášeníschopné. Libor Zapletal, který z něj odešel totiž podle svých slov neviděl možnost, jak naplnit předvolební program sdružení, za které kandidoval. (pam)

SOUVISEJÍCÍ

Konec trápení!? Lidé v Alojzově jdou v sobotu k volbám