„Měl problémy při močení, bolely jej kyčle a na bolest si stěžoval někdy i při sexu. Posílala jsem ho k doktorovi, ale až po několikátém mém upozornění opravdu šel," říká sedmatřicetiletá Anna Pavlíková z Prostějova.

„Malé byly zrovna čtyři měsíce, když mu řekli, že má rakovinu prostaty. Dávali mu šance, že se z toho dostane, že to bude dobré, ale po půl roce, co se dozvěděl, že má rakovinu, se mu problémy dost zhoršily," dodala máma dvou dětí.

„Jezdila jsem s ním na každé vyšetření. Rok od toho oznámení ale boj s rakovinou prohrál. Zůstala jsem s dětmi sama, sice zajištěná, protože manžel podnikal, ale co mi to pomůže, když odešel táta od dětí a milovaný manžel. Kdyby si možná došel s problémem dřív, mohl teď vidět růst své děti," dodává mladá vdova.

Nepodceňte prevenci

Prevence, odborníci se shodují, že je nejdůležitější.

„Muži by se hlavně neměli bát preventivních prohlídek, které nemoc sice nemusí stoprocentně odhalit, ale každé včasné odhalení může zachránit život," říká Hana Šopíková z prostějovské poradny občanského sdružení Arcus Onco centrum, s tím, že v případě, že je člověk nemocný a nechodí na preventivní prohlídky, je méně léčitelný a jeho nemoc je možné již pouze monitorovat.

„Muže od prohlídky možná často odradí, když slyší o vyšetření konečníkem, ale je lepší přijít včas," upozorňuje Hana Šopíková.

Smutná čísla

Česká republika je na prvním místě v onemocněních kardiovaskulárního systému, ale je také na předních příčkách v onemocnění rakovinou.

„Co se týče rakoviny prostaty, odborníci počítají, že v roce 2014 by mohlo tímto druhem rakoviny onemocnět až 9 tisíc mužů. Ke snižování počtu pacientů s touto nemocí tak nedochází," dodala Hana Šopíková.

Muže, i přes problém, nejspíš neláká několikasekundový hmat konečníkem a odběr krve, ale obyčejná prohlídka může zachránit život. Počet Prostějovanů nemocných rakovinou prostaty je alarmující. A vzhledem k vysokým počtům, se město, na návrh sociální a zdravotní komise, zapojí do oblasti prevence vážných onemocnění, a bude zdůrazňovat potřebnost preventivních prohlídek.

Beseda v Národě

Prostějované se mohou více informací o této nemoci dozvědět také na lednové besedě v Národním domě.

„Zdravé město Prostějov podpoří návrh sociální a zdravotní komise. Pavel Holík povede v pondělí 20. ledna v Národním domě přednášku k rakovině prostaty, a to z toho důvodu, že počet tohoto onemocnění výrazně narůstá," řekla na lednovém zasedání rady náměstkyně Alena Rašková, s tím, že se Prostějov ocitnul s tímto onemocněním na špici v celé republice.

„Počet hlášených nových onemocnění zhoubným novotvarem předstojné žlázy – prostaty – se na Prostějovsku za posledních dvacet let více než zdvojnásobil. Přitom včasná diagnostika je základem úspěšné léčby," uvedl předseda sociální a zdravotní komise při Radě města Pavel Holík.

Na besedě,kde vystoupí předseda sociální a zdravotní komise Pavel Holík či Hana Šopíková z Arcus Onco centra, se dozvíte, kolik pacientů v Prostějově ročně onemocní rakovinou prostaty, zaměří se ale především na prevenci, včasné objevení a možnosti léčby rakoviny prostaty.

Příznaky rakoviny prostaty Časná stádia karcinomu jsou bez příznaků. Při pokročilých stádiích karcinomu (šíří se do močového měchýře a trubice), se vyskytují potíže při močení. Pacient chodí v krátkých intervalech močit i v noci. Objevení krve v moči je vzácné. Pokročilé stádium nádoru se projevuje bolestmi zad, kyčlí, končetin, někdy karcinom metastazuje do míchy a dochází k potížím s hybností. Celkově se vyskytuje nechutenství, hubnutí, únava a slabost. Zdroj: www.nemoci.vitalion.cz