VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aktivisté se nevzdávají, kauza Kasko se nejspíš vrátí k soudu

Prostějov – Smířit se nehodlám, vzkazuje Jan Navrátil. Na mysli má rozsudek okresního soudu, který zdůvodňuje zamítnutí jeho žaloby na smlouvu mezi městem a investorem o budoucnosti Společenského domu (Kasko) v Prostějově. „Rozsudek ve mě zvýšil pochybnosti, zda žijeme v právním státě,“ komentoval vysvětlení ze strany soudu, které obdržel v pátek. Naznačil, že se odvolá. „Uznejte, takhle to přece nelze nechat,“ řekl.

20.7.2011 1
SDÍLEJ:

Společenský dům v Komenského ulici v Prostějově a jeho okolíFoto: DENÍK/Radim Havlík

Žalobu na smlouvu uzavřenou mezi prostějovskou radnicí a olomouckou firmou Manthellanem podal aktivista loni v říjnu.

„Přestože výběrové řízení předznamenávající novou podobu plochy, na níž Kasko stojí, znělo na obchodně společenské centrum se zachováním sálu pro alespoň pět set lidí, smlouva mezi městem a investorem deklaruje pouze stavbu obchodního centra. Pokud se tak radikálně změnily podmínky, mělo být na investora vypsáno nové výběrové řízení,“ míní.

Soudkyně prostějovského okresního soudu Dana Malechová Navrátilovu žalobu začátkem června zamítla a nařídila, aby právnímu zástupci investora vyplatil více než 25 tisíc korun.

Karel Šturm, advokát Manthellanu, je s výsledkem stání spokojený stejně jako právnička města Alexandra Klímková. Shodují se v názoru, že na smlouvě není nic, co by bylo v rozporu s platnou legislativou.

„Uvědomujeme si však, že tato záležitost nejspíš ještě nekončí,“ podotkl Šturm po vynesení rozsudku.

Zřejmě se nemýlí.

Co se Navrátilovi nezdá?

„S rozsudkem bytostně nesouhlasím,“ tvrdí Navrátil a vyjádření soudu, že on jako žalobce nemá takzvanou aktivní věcnou legitimizaci, zpochybňuje tvrzením, že je přece občanem České republiky.

„Stát každému garantuje právo domáhat se u soudu ochrany práva, které bylo porušeno, nebo ohroženo,“ říká.

V rozsudku mimo jiné stojí, že nemá ve věci naléhavý právní zájem. „Jsem ale obyvatelem města a ona sporná smlouva obsahující zrušení Společenského domu bez jeho náhrady se dotýká nejen mne,“ argumentuje Jan Navrátil.

Jako zavádějící mu pak připadá zdůvodnění, proč se k jeho žalobě nemohla připojit společnost PRIOR, obchodní domy.

„Výklad zákona k problematice možného nahrazování žalobce není opodstatněný a nemůže mít právní sílu zákonů samotných,“ vyjádřil se s tím, že podle názorů právníků může soud na návrh žalobce připustit, aby do řízení vstoupil další účastník.

Společenský dům v Komenského ulici začal sloužit na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Před pár lety se o něj a jeho lukrativní okolí (v centru města) začali zajímat investoři. Protože se radnici nechtělo investovat desítky milionů korun na nezbytnou modernizaci nemovitosti, nabídli ji spolu s okolními pozemky k odkupu.

Jak se město postaví k petici?

Soutěžily o ni společnosti Manthellan, Prior a Crestyl. Odborná komise, rada města i zastupitelé se shodli, že olomoucká firma Manthellan nabízí nejlepší řešení. Posléze se však ukázalo, že město netrvá na jedné z podmínek tendru, a to na výstavbě či zachování sálu. Jan Navrátil tuto skutečnost nejenže napadl u soudu, ale zorganizoval i petici, kterou dosud podepsalo zhruba 1000 lidí.

„Jde o to, kdo bude vlastnit a provozovat sál, případně knihovnu, tržnici, obchody, parkoviště a veřejné WC,“ přiblížil Navrátil. Investor musí podle jeho názoru také respektovat vzácný genius loci místa, které je úzce spojeno s židovskou historií.

„Petici jsme přijali a odpovíme na ni v souladu s legislativou,“ konstatovala v úterý mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová. Problematikou Společenského domu se přitom od konce června zabývá pracovní skupina sestavená ze zastupitelů.

„Do konce roku mají čas na to, aby rozhodli, co bude s lokalitou Společenského domu v budoucnu,“ sdělila Gáborová.

Co slibuje Manthellan?

Manthellan slibuje, že v Komenského ulici postaví do roku 2015 nákupní centrum v hodnotě více než jedné miliardy korun. „V dotčené lokalitě nabízíme odstranění proluky vzniklé nevhodnou demolicí v sedmdesátých letech a výstavbu obchodní galerie. Prostějov takové nákupní centrum potřebuje, usedlíci jej uvítají,“ vyjádřil se člen představenstva Manthellanu a projektový manažer obchodní galerie Lukáš Čepelka.

Zdůraznil, že do historického jádra přinese špičkovou architekturu. „Na projektu budou pracovat specialisté z londýnské společnosti Benoy,“ připomněl s tím, že tato firma má stavební zkušenosti z obrovských metropolí v Asii, ale i v menších, historických městech Evropy.

Galerie by po svém otevření nabídla pět set pracovních míst. „Uplatnění by našli třeba lidé propuštění z Oděvního podniku,“ zmínil se Čepelka, který se neobává, že by po otevření centra zkrachovali prodejci v okolí. „Galerie určitě nebude nabízet veškerý sortiment,“ komentoval to projektový manažer.

Řidičům vzkazuje, že parkoviště bude nejspíš ve druhém podlaží suterénu budovy. „Plánujeme více než tři sta padesát stání pro automobily, přičemž za první dvě hodiny nebudou jejich uživatelé platit parkovné,“ konstatoval.

Podle mluvčího Manthellanu Juraje Aláče je rozhodnutí ve věci výstavby nového společenského sálu v Komenského ulici na straně města. (rh)

#nahled|https://g.denik.cz/59/53/vizualizace_novy_spolecensky_dum_201102238img_9754_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/59/53/vizualizace_novy_spolecensky_dum_201102238img_9754.jpg|Objemová studie nového společenského domu s tržnicí a knihovnou#

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku

Autor: Radim Havlík

20.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Videosouhrn Deníku – pondělí 22. ledna 2018

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Prostějovské volejbalistky. Ilustrační foto

Prostějov před Ligou mistryň smetl Brňanky

Týden hokeje: Ve čtvrtek děti na zimák!

Celostátní akce Týden hokeje, kterou organizuje Český svaz ledního hokeje, se vrací i do Prostějova. Po loňské úspěšné premiéře se letošní hokejový den bude konat ve čtvrtek 25. ledna od 16 hodin.

Stovky dětí na Komenské. Ledové království potěšilo i zklamalo

Další ročník prostějovského karnevalu mají za sebou stovky jeho návštěvníků. V sobotu se kolem druhé hodiny začali trousit do školní budovy v Komenského ulici. Z jednotlivců se však stal dav se vším všudy, tedy i s frontami.

Roomster uklouzl a vletěl do rodinného domu

FOTO Z MÍSTA / Až ve stěně domu skončila nedělní jízda šestapadesátiletého řidiče.

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>