Olomoucko

Jízda králů v Doloplazech
KDY: neděle 7. červenece 2024
KDE: Doloplazy, náves a okolí
ZA KOLIK: na průvod vstup volný, program u kulturního domu 170 Kč
PROČ PŘIJÍT: Hanácká krojovaná nádhera na unikátní folklorní tradici. Slavnostní krojovaná mše (11hod), ukázka dobové techniky a řemesel, hanácký trojboj. Roztančená náves, krátká vystoupení hostujících souborů (13:30). Od 14 hod průvod královy družiny (průvod koní vychází od obecního úřadu směrem k horní křižovatce). Program u kulturního domu: 14.30 vystoupení dechové kapely Věrovanka, 15.15 folklorní odpoledne, vystoupení souborů. 18.00 koncert kapely Docuku. Po skončení koncertu k tanci a poslechu hraje dechová kapela Věrovanka. Bohaté občerstvení, hanácké koláče.

close Jízda králů 2019 v Doloplazech na Olomoucku, 7. 7. 2019 info Zdroj: Deník / František Berger zoom_in Hanácká Jízda králů v Doloplazech na Olomoucku

Muzika venku
KDY: pátek 5. června a sobota 6. června
KDE: koupaliště Poděbrady (bistro Terasa), Letní kino Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Koncerty pod širým nebem s občerstvením a pohodovou atmosférou. V pátek to na Poděbradech rozjede Sugar and Spice Holding Company (od 19 hod), v sobotu v olomouckém Letňáku zahraje Terapije (od 19:30)

Neckiáda a Gulášfest
KDY: pátek 5. června a sobota 6. června
KDE: Majetín, rybník Hliník
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Populární Neckiáda na majetínském rybníku zve na netradiční plavidla, občerstvení a bohatý program pro děti i dospělé (pátek od 14 hod). V sobotu se pak v rámci Hodových oslava u rybníka koná Gulášfest (od 10 hod)

close Neckyáda v Majetíně info Zdroj: DENÍK/Magda Vránová zoom_in Neckyáda v Majetíně

Pulp Fiction v Letňáku
KDY: pátek 5. července ve 21.21
KDE: Letní kino Olomouc
ZA KOLIK: 200 korun
PROČ PŘIJÍT? Víte, jak říkají v Holandsku čtvrtlibráku se sýrem? Určitě ano, protože Tarantinův opus Pulp Fiction zná (a miluje) snad každý! Přijďte si oživit naprosto pohlcující fascinaci brakem, která měla premiéru přesně před třiceti lety. V letním kině v Olomouci ho v pátek promítají v původním znění s českými titulky.

Molo Open House
KDY: pátek 5. června a sobota 6. června
KDE: Smetanovy sady a Panská ulice 3, Olomouc
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Aktivity v parku (vikingské šachy, frisbee, malování na kamínky… vždy 11-13 hod), vyrábění nebo kreslení, stavění z kostek, soutěže a mnoho dalšího. Norské odpoledne u dobré kávy (konverzace v angličtině nebo i v češtině). „Přijďte s námi strávit začátek prázdnin pohodově nebo aktivně,“ zvou pořadatelé z olomoucké organizace Molo.

Přerovsko a Hranicko

Dřevorockfest
KDY: pátek 5. července
KDE: areál zámku v Dřevohosticích
ZA KOLIK: základní vstupné 999 korun
PROČ PŘIJÍT: Již 19. ročník tradičního rockového open-air festivalu. Vystoupí Rybičky 48, Olympic, Arakain, Horkýže Slíže, Protheus, Alkehol, Limetall a další.

close Rybičky 48. Slavnosti Olomouc na Korunní pevnůstce, 3. června 2023 info Zdroj: Deník/Petr Pelíšek zoom_in Rybičky 48

Helfštýnská pouť
KDY: pátek 5. července - neděle 7. července
KDE: hrad Helfštýn
ZA KOLIK: 200 korun plné, 100 korun snížené
PROČ PŘIJÍT: Celodenní program plný řemesel a soutěží spojený s historickým tržištěm. Dílny a workshopy pro malé i velké pod taktovkou Studia Bez kliky. Na historickém tržišti můžete zakoupit originální výrobky z dílen všestranných dobových řemeslníků.

close Helfštýnská pouť 2023. info Zdroj: Deník/Dagmar Rozkošná zoom_in Helfštýnská pouť 2023.

Pivní slavnosti
KDY: sobota 6. července
KDE: zámecká zahrada Horní Moštěnice
ZA KOLIK: 100 korun
PROČ PŘIJÍT: K ochutnávce bude 14 druhů piv. Zahrají kapely Forum, Aby Bylo Yasno a Spocená uklízečka.

Tři mušketýři po 20 letech
KDY: sobota 6. července od 19.00
KDE: zámek Tovačov
ZA KOLIK: 100 korun
PROČ PŘIJÍT: Večerní prohlídky na zámku v Tovačově, které se uskuteční vždy v 19.00, 20.00, 21.00 a 22.00. V rámci prohlídky budete moci zhlédnout představení Tři mušketýři po 20 letech. Kapacita je omezená, proto je vhodná rezervace. Tu lze udělat e-mailem: zamek@tovacov.cz nebo telefonicky na čísle 723 334 794.

Vojenská prohlídka
KDY: sobota 6. července od 14.00
KDE: sraz u bočního vstupu do Stálé expozice posádky, za dělem, Tř. Československé armády 457, Hranice
ZA KOLIK: 60 korun
PROČ PŘIJÍT: Prohlídky vojenských ústavů v Hranicích připomínají letošní výročí 171 let od zahájení výstavby tohoto areálu. Návštěvníci se seznámí s historií i architekturou slavných vojenských ústavů v Hranicích. Dále uvidí Zrcadlový sál, Jiříkův sál, Mánesův sál, legendární chodbu, ve které trénoval Emil Zátopek, Památník akademiků nebo kapli svaté Barbory. Navštíví i Posádkové muzeum. Do přísně střežených vojenských ústavů v Hranicích se totiž veřejnost jen tak nedostane. Vstupné lze koupit v hranickém infocentru nebo na místě.

Letní kino Hranice
KDY: pátek 5. července od 21.00
KDE: letní kino v Hranicích
ZA KOLIK: 140 korun
PROČ PŘIJÍT: Promítat se bude animovaný rodinný film Já padouch 4.

Prostějovsko

Dobývání hradu Plumlov
KDY: od pátku 5. do neděle 7. července, 9.30 až 18 hodin
KDE: nádvoří plumlovského zámku
ZA KOLIK: dospělí 180, děti do 15 let 75, mládež a senioři 60+ za 130 korun
PROČ PŘIJÍT: Plumlovský zámek o rozloženém víkendu bude tepat životem! Těšit se můžete na vystoupení šermířů, divadelníků, sokolníků i mistrů řemesel. Bohatý program, jenž každý den vrcholí velkou bitvou ve 12.30, doplní i speciální kostýmované prohlídky Vysokým zámkem. Vstupenka na prohlídku je už zahrnutá v ceně lístku.

close Oblíbená akce - Dobývání hradu Plumlov info Zdroj: Petr Šenkyřík, se souhlasem zoom_in Dobývání hradu Plumlov

Hudební odpoledne ve Žraloku
KDY: pátek 5. července od 14 hodin
KDE: kemp Žralok, Plumlov
PROČ PŘIJÍT: Muzicírování na pohodu rozezní v pátek kemp Žralok v Plumlově. O hudbu se postará kapela Sem Tam Blues.

České filmy v letním kině
KDY: od pátku 5. do neděle 7. července ve 21.30
KDE: Letní kino Mostkovice
ZA KOLIK: 100 korun za promítání
PROČ PŘIJÍT: letní kino v Mostkovicích promítá o prodlouženém víkendu každý den. A na programu jsou české komedie. Ná páteční večer je v plánu snímek Matka v trapu, o den později Sladký život a v neděli Gump jsme dvojka.

Pivní slavnost ve Stražisku
KDY: pátek 5. července od 15 hodin
KDE: Sokolovna Stražisko
ZA KOLIK: 100 korun
PROČ PŘIJÍT: Sokol Stražisko zve na pivní slavnosti! Na co s můžou návštěvníci těšit? Na speciální nabídku tří pivovarů, na silácké soutěže, bohaté občerstvení, tombolu a pro děti bude připravený skákací hrad. K tou všemu zahraje kapela HSP.

close Ilustrační foto info Zdroj: DENÍK/ Kateřina Chládková zoom_in Ilustrační foto

Hodové odpoledne ve Studenci
KDY: pátek 5. července od 14.30
KDE: areál hasičské zbrojnice Studenec
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V osm ráno se v kapličce ve Studenci koná mše svatá a od 14.30 hodové odpoledne u hasičské zbrojnice. Pro návštěvníky budou přichystané speciality z grilu a udírny, makrely, točené pivo, mimo a další dobroty. K tanci a poslechu zahraje skupina Naostro.

Svátky na zámku
KDY: od pátku 5. do neděle 7. července
KDE: zámek v Čechách pod Kosířem
ZA KOLIK: 150/100 korun
PROČ PŘIJÍT: Návštěvníci zámku v Čechách pod Kosířem se můžou těšit na oblíbené hrané kostýmované prohlídky zámeckých interiérů, letos na téma Léto u Silva-Tarouců. Dozvíte se třeba, kam se chystá pan hrabě s paní hraběnkou na dovolenou, kdo k nim nečekaně přijede na návštěvu, a možná bude ve vzduchu nějaká ta letní láska. Prohlídky jsou humorně laděné a vhodné pro malé i velké návštěvníky.

Šumpersko a Jesenicko

Vojta Kiďák Tomáško v Katovně
KDY: pátek 5. července od 17 hod.
KDE: Zahrada Katovny Jeseník
ZA KOLIK: v předprodeji 200 Kč, v den akce 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Zveme vás na koncert písničkáře a folkové legendy ze západních Čech Vojty Kiďáka Tomáška, který se koná v pátek 5. července. Přijďte si poslechnout písničky o lidech, o lásce, o přátelství. O tom, co písničkář a autor textů prožil, co vidí okolo sebe. Napsané srdcem pro ty, kteří dovedou srdcem poslouchat. Berte si slovíčka a tóny, smějte se a nestyďte se třeba i uronit slzičku, když vás něco dojme. Náš svět je barevný a smích i pláč k němu patří.

Levandulový festival
KDY: pátek 5. a sobota 6. července
KDE: Levandulový statek Bezděkov u Úsova
ZA KOLIK: 290 Kč – 580 Kč
PROČ PŘIJÍT: Levandulový statek ožije festivalem již poosmé. Dva dny plné zábavy, hudby, dobrého jídla a hlavně levandule! Tak by se dala shrnout nejvoňavější akce na Moravě - Levandulový festival v Bezděkově. Zábavu spojenou s oslavou levandule si užijí všechny věkové kategorie. Celou akcí návštěvníky provede oblíbený televizní moderátor Vladimír Kořen, známý z pořadu ČT1 Zázraky přírody. O hudební program se letos postarají třeba O5 a Radeček, Petra Janů, Pavel Callta a další. Na pódiu vás bude inspirovat šéfkuchař Jan Rimpler a k vašemu potěšení jeho kulinářskou show završí oblíbenou ochutnávkou. Nebude chybět velká spousta levandulových dobrot i aktivit.

close Levandulí vonící festival obsadil pole nad Bezděkovem již potřetí a opět se na něm vystřídaly tisíce lidí. info Zdroj: Deník / Vladimíra Bartoňová zoom_in Levandulí vonící festival obsadil pole nad Bezděkovem již potřetí a opět se na něm vystřídaly tisíce lidí.

Netradiční prohlídky na zámku Velké Losiny
KDY: pátek 5. července od 12 do 24 hod. a sobota 6. července od 6 do 12 hod.
KDE: zámek Velké Losiny
ZA KOLIK: dospělí 260 Kč, senioři 210 Kč, děti 80 Kč
PROČ PŘIJÍT: Netradiční prohlídky zámku Velké Losiny. V roli průvodce si zámek prohlédnete vlastním tempem, zastavíte se, kde je libo. Zámek se pro vás otevře v poledne a bude otevřen až do půlnoci a dokonce i časně ráno. Pokud se rádi bojíte, navštivte potemnělé sály v hodině duchů. A jestli jste romantické povahy, vychutnejte si východ slunce v komnatách.