„Zázemí s osmadvaceti lůžky pro lidi s nejrůznějšími omezeními vznikne v domě v ulici Daliborka. Půjde převážně o jednopokojové byty, jen čtyři jednotky budou dvou až třílůžkové,“ představila projekt ředitelka Charity Prostějov Marie Schwarzerová s tím, že se stavbou by se mohlo začít příští rok. Větší byty mají sloužit seniorům s postiženými potomky. „Nechceme totiž od sebe trhat rodiny,“ vysvětlila Schwarzerová.

Ředitelka Charity zdůraznila, že chráněné bydlení v Prostějově zatím chybí. Jeho osud ale závisí především na evropských penězích. Těch je zatím pro podobné záměry na Střední Moravě nedostatek.

Peníze vybrané na Akci Cihla použije Charita Prostějov na položkový rozpočet. „Vypracujeme ho ještě letos a hned příští rok požádáme o peníze z evropských fondů,“ informovala s tím, že unijní dotace budou hlavním zdrojem financování stavby, ne však jediným. „O prostředky požádáme i město a kraj,“ podotkla ředitelka.

Prostějovští radní se centrem Marta chtějí zabývat už za dva týdny na své schůzi. „V letošním rozpočtu se ale s penězi na tento projekt nepočítá,“ konstatoval místostarosta Alois Mačák.

Pro krajské úředníky je vyřizování podobných žádostí denním chlebem. „Projektů žádajících o podporu jsou ročně stovky. Požádat o ně může každý subjekt. Ne všechny se ale z naší strany dočkají podpory,“ reagovala Eva Machová, vedoucí odboru sociálních věcí Olomouckého krajského úřadu.

„Pokud Unie uvolní pro Olomoucký kraj více financí na sociální projekty než dosud, pak je naděje, že centrum Marta budeme moci ještě rozšířit o další rekonstruovanou budovu a novostavbu,“ tvrdí Marie Schwarzerová.

Loni Akce Cihla vynesla Charitě necelých sto tisíc korun. I kdyby částka byla letos podobná, prostředky ze sbírky na rekonstrukci domu zdaleka stačit nebudou. Přestavba totiž přijde až na šestačtyřicet milionů korun.