„Naši lidé zasahovali už v desítkách případů, kdy mezi nejběžnější patřily výtržnosti způsobené opilými či agresivními pacienty a návštěvníky," zmínil se provozní ředitel bezpečnostní agentury David Šmíd.

Spokojeni s novou službou jsou jak zdravotníci, tak i pacienti, kteří v minulosti mohli být vystaveni riziku například při konfliktu vzniklém v čekárně nebo jiných společných prostorách.

„Ochranku v nemocnici vítám. Je to dobře, že tu je," řekla Monika Eliášová z Prostějova. „Dřív by mě to nenapadlo, protože na vyšetření jde člověk soustředěný na svůj problém a se svým smutkem, nevšímá si příliš okolí, až jednou jsem měla nemilou příhodu," upřesnila drobná brunetka.

„Obtěžoval mě na chodbě nějaký muž, který chtěl peníze. Nikdo zrovna nebyl nablízku, proto si asi troufnul." Naštěstí k nim podle jejích slov přicházel jiný pacient a ten dotyčného vylekal.

Občas musí zasáhnout policie

„Všechny situace se snažíme vždy vyřešit mírovou cestou, ne vždy se to ale podaří, a tak občas musí naši zaměstnanci využít i razantnější kroky a někdy přivolat i policii. Zatím ale nedošlo naštěstí k žádnému obzvláště závažnému incidentu. V tomto případě hraje velkou roli také prevence," doplnil David Šmíd.

Podle jeho slov tak například z areálu nemocnice zmizeli i bezdomovci, kteří se zde v minulosti po nocích ukrývali.

„Myslím, že důležité je také pouhé vědomí, že zde ochranka působí. To mnohé výtržníky odradí," dodal David Šmíd.

Služby agentury si pochvalují nejen pacienti, ale i personál nemocnice.

Přítomnost ochranky vítají

„Za přítomnost ochranky jsme vděční a oceňujeme ji. Pravdou je, že incidenty s agresivními pacienty jsou nevyzpytatelné. Někdy je klid, jindy se během jedné noci objeví tři agresoři. Nejvíce se s těmito situacemi samozřejmě setkáváme na příjmových ambulancích," vysvětluje Eva Nemečková, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice Prostějov.

Podle tiskové mluvčí Radky Miloševské bude spolupráce s bezpečnostní agenturou v nemocnici pokračovat, a to znovu v nejkrizovějších časech, od pátku do neděle vždy mezi 22. a 6. hodinou ranní a také během svátků.