Policie obvinila bývalého ředitele pražské nemocnice Na Homolce Oldřicha Šubrta, že společně s dalšími lidmi připravil tuto nemocnici o 18 milionů korun. Šubrt je od loňska předsedou představenstva společnosti Agel, která provozuje největší síť soukromých zdravotnických zařízení na Moravě. Od července má firma převzít krajské nemocnice v Prostějově, ve Šternberku a v Přerově.

Policie zahájila stíhání čtyř lidí, mimo jiné i pro přijímání úplatku. V kauze jde o to, že nemocnici měla firma z Moravy vyrobit a dodat kardiochirurgický laserový systém. Podle obvinění se dohodla s vedením nemocnice na krytí podvodu, při němž vystavila pět faktur za údajně provedené práce na přístroji – celkem 18 milionů korun. Dva z obviněných podle policie za úplatek zajistili, že nemocnice nebude po firmě žádat vracení záloh ani dodání objednané techniky. Deník zjistil, že jedním z obviněných je právě Oldřich Šubrt, který do konce loňského roku nemocnici Na Homolce řídil.

Senátorka: Pronájem by se měl zrušit

Podle prostějovské senátorky Boženy Sekaninové by měl Olomoucký kraj pronájem nemocnic zvážit a pozastavit jej do doby, než soud rozhodne o vině či nevině Oldřicha Šubrta. „Převod nemocnic by měl být co nejprůhlednější, což v tomto případě není možné. Kolem transformace je tolik otazníků, že by bylo nejlepší celý proces zrušit. Vedení kraje by mělo být mnohem obezřetnější. Mým záměrem je docílit toho, aby se o nemocnice staral kraj,“ řekla senátorka.

Krajský zdravotní rada Václav Rýznar o Šubrtově vině pochybuje. „Nevěřím tomu, že pan Šubrt něco takového udělal. To by musel být blázen,“ uvedl. Starosta města Prostějova Jan Tesař obavy o budoucnost prostějovské nemocnice nemá. „Firma Agel bude mít nemocnici pouze pronajatou, navíc ručí svým majetkem. Myslím, že kraj ví co dělá,“ míní prostějovský starosta.

Šubrt odmítá, že by se dopustil něčeho nekalého. „Proti tomuto obvinění jsem podal stížnost,“ ohradil se muž, o jehož případném pochybení se bude rozhodovat u soudu. „Při nákupech technologií a materiálu jsme dosahovali minimálních cen srovnatelných s ostatními zařízeními v republice. Stejně chceme postupovat i při řízení nemocnic v Olomouckém kraji – připravit jejich zásobování a nákupy investic tak, aby byly organizovány maximálně efektivně a zodpovědně,“ potvrdil ve svém tiskovém prohlášení Šubrt.

„Zatím jsem neviděl žádné soudní rozhodnutí o vině předsedy představenstva Agelu. Pokud nějaké bude, další kroky bude s panem Šubrtem řešit firma Agel, ne my,“ uzavřel náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ladislav Kavřík. „Jednání s firmou Agel jsou uzavřená,“ dodal k tomu hejtman Ivan Kosatík.