Adventní světelná výzdoba se tradičně rozsvěcí s vánočním stromem. Ten se letos rozzáří v pátek 30. listopadu.

„Ten den už bude na náměstí jedenadvacet dřevěných stánků. Vánoční jarmark pak doplníme o další prodejce od sedmého do třiadvacátého prosince," uvedla v úterý vedoucí prostějovského klubu Duha Alice Gregušová.

Bez karavanů a ve vhodných barvách

I když dřevěných domečků v majetku města od loňska nepřibylo, přesto by jich mělo být na náměstí T. G. Masaryka o šest víc.

„Někteří prodejci si totiž pořídili své vlastní. Říkají, že jsou stejné jako ty městské. Ostatní prodejci mají v podmínkách, že musí mít stánky dřevěné či kovové s plachtou nebo fólií v hnědé nebo zelené barvě. Určitě bychom chtěli letos vynechat různé mobilní přívěsy, které do atmosféry trhů opravdu nezapadají," podotkla Gregušová.

Novinky na jarmarku

A jaké novinky adventní trhy v Prostějově tento rok nabídnou?

„Kromě tradičních punčů a dalšího obvyklého sortimentu zde budou výborné maďarské klobásy. S těmi už prodejci dorazili na zářijové Hanácké slavnosti a byli velmi úspěšní. Z Jevíčka také přijede paní, která se zabývá výrobou replik prádla z první republiky. Zajímavé určitě budou vegetariánské speciality z luštěnin," poskytl malou ochutnávku Ivan Čech z Kulturního klubu Duha, který má jednání s prodejci na starosti.

Komu bude málo tradičních řemesel, může o adventu zajít třeba do kina Metro 70.

„Třináctého prosince pořádáme Vánoce v lidových řemeslech, kde toho bude na podívání opravdu hodně," uzavřel Čech. (pam)