Ti by dělali společnost seniorům, nebo by chodili na vycházky s lidmi připoutanými na vozík. „Hledáme dobrovolníky pro klienty domova důchodců na Nerudově ulici a také pro individuální pomoc seniorům.

Máme tu například úžasnou seniorku s obrovským přehledem a se zájmem o literaturu, ke které hledáme společníka či společnici na občasné povídání. Další vozíčkářka by zase potřebovala alespoň jednou týdně vyvést ven na procházku,“ řekla vedoucí dobrovolnického centra Věra Palacká.

Dobrovolníci docházejí k těmto lidem ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu. Slouží jako společníci, předčítají, pomáhají psát dopisy, doprovázejí na vycházky. Jejich služby využívají nejen jednotlivci, ale také domovy důchodců nebo prostějovské občanské sdružení na pomoc zdravotně postiženým Lipka. „Se starými a handicapovanými lidmi v domovech a ústavech tráví společně čas, k čemuž kvalifikovaný personál nemá tolik možností,“ poznamenala Palacká.

Dobrovolníky se podle ní mohou stát maminky na mateřské dovolené, nezaměstnaní lidé nebo důchodci. „Velmi dobré předpoklady k dobrovolnické činnosti mají také mladí lidé. Ti od nás navíc mohou získat doporučení ke studiu na vyšších odborných i vysokých školách. Prostějovské dobrovolnické centrum Adra je pobočkou o.s. ADRA. Seniorům a zdravotně postiženým poskytuje služby, které jim usnadňují a zpříjemňují pobyt v sociálních a zdravotnických zařízeních a pomáhají zabraňovat jejich pocitům osamění a izolovanosti.