„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vede správní řízení ve věci veřejné zakázky na odstranění sedimentů vodního díla Plumlov. Délku šetření nelze předjímat,“ konstatoval ve středu místopředseda úřadu Kamil Rudolecký. Dodal, že další informace bude možné zveřejnit až po vydání rozhodnutí.

Všichni zúčastnění přitom doufají, že bagrování začne ještě letos. Stavbařům zatím posouvání termínu nevadí.

„V podobných případech je dokonce lepší pracovat v mrazech. V zimním období se totiž technika po bahnitém dně snáze pohybuje,“ tvrdí Slavomil Dokulil, jednatel společnosti Kavyl z Mohelnice, která ve sdružení s firmou Strabag výběrové řízení vyhrála.

Povodí věří, že se letos ještě začne

Také Povodí Moravy ještě letošní termín bagrování neodpískalo.

„Se zahájením těžby sedimentů z nádrže se počítá po naplnění všech formalit ještě v letošním roce. Předpokládáme naplnění platného harmonogramu prací,“ zopakovala ve středu své sdělení z osmnáctého září mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová.

Jaký však platný harmonogram prací vlastně vypadá, to není možné zjistit. Poslední informace v tomto ohledu poskytlo Povodí Moravy na jaře loňského roku.

Podle nich by bagry na dno plumlovské přehrady měly vyjet začátkem zimy. Ovšem v roce 2009. Letos se mělo bahno odtěžit a od roku 2011 měla čistá vodní hladina opět lákat turisty.

Průtahy mají své důvody

Od začátku vypouštění vody se však termín zahájení akce, jejíž rozpočet je něco kolem sto padesáti milionů korun, neustále posouvá. Nejprve utáhl kohouty nález vzácného kapra a tato komplikace spustila řetězec dalších, které definitivní vypuštění neustále oddalovaly. V březnu letošního roku přišlo zjištění, že přehradní hráz propouští vodu. Tedy další zavření kohoutů a další zdržení.

Jarní deště pak zpomalily odlov ryb a do toho přišly potíže s výběrovým řízením. To nakonec Povodí Moravy vyhlásilo znovu a konečně vybralo vítěze. Tento výsledek však někdo z těch, kdo neuspěli, napadl a věc má na stole úřad.

Odborníci tvrdí, že nebezpečí z prodlení zatím nehrozí. Problémy při bagrování by mohly přinést až vzrostlé stromy na dně nádrže. Všichni ovšem doufají, že se začne dřív.