„Mezi novorozenci bylo 493 chlapců, 483 děvčátek a 6 párů dvojčat. Nejvíce dětí se u nás narodilo v březnu a v srpnu, po oba měsíce to bylo přesně dvaadevadesát dětí," vyjmenovala mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Přesto si nemocnice na nedostatek rodiček stěžovat nemůže, pyšní se dokonce titulem „Baby friendly hospital", tedy nemocnice, která je přátelská k dětem.

„Rodičkám nabízíme samostatné porodní boxy, velká pohodlná polohovatelná porodní lůžka nebo možnost rodit v porodní vaně. Nastávající maminka může využít přítomnost blízké osoby po celou dobu porodu zcela zdarma," popsala Radka Miloševská.

Dobrá pověst

Služby, které porodnice poskytuje, vyhledávají rodičky z širokého okolí. Navíc si pochvalují i výborný personál.

„Ačkoliv pocházím ze Zlína, rozhodla jsem se rodit v Prostějově. Zdejší nemocnice je pověstná dobrou péčí a výbornými službami, měla jsem na ni nejlepší reference," pochvalovala si na začátku ledna maminka prvního prostějovského miminka roku 2016, Kateřina Pancová.

První dítko, narozené pár minut po silvestrovské půlnoci dostalo jméno Natálka. Prvenství však Natálie už neobhájila se svým jménem. Podle nemocničních statistik totiž nejvíce vedla jména Jan a Eliška.

„Nejčastěji jsme vloni vítali na světě malé Honzíky, Kubíky, Adámky, Filípky a Matyášky. Mezi děvčátky vedly Elišky, Terezky a Adélky," vyjmenovala mluvčí nemocnice Radka Milešovská.

Exotika? Etien či Jasmína

Mezi tradičními jmény za celý rok nechyběla ani ta vyloženě exotická.

„Někteří rodiče rozhodli pro netradiční jméno. Vloni jsme pomáhali na svět dětem se jménem Andrew, Dastin, Etien, Abigail, Thea, Evelína či Jasmína," dodala Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov.