Oproti loňsku máme ale pokles. Loni bylo 876 vzorků, což byl rekord. No a letos osm set. Je to tedy stále srovnatelné," sdělil hlavní pořadatel akce Lubomír Karafiát. Ten společně s dalšími členy prostějovského vodáckého oddílu tradici koštů v Mostkovicích před sedmi lety založil.

„První ročník se nám sešlo padesát šest vzorků. Abych pravdu řekl, polovičku dodali vodáci. Bylo to ještě v plenkách, lidé začali chodit nesměle. Tenkrát kdo přišel, tak dostal kartičku a hodnotil, který vzorek mu jak zachutnal. Teď tak čtrnáct dní předem musíme mít hodnocení v komisi," porovnává rozdíly pan Karafiát, který si také pochvaloval spolupráci s mostkovickým Sokolem.

„Vždycky nám vycházel vstříc, už od toho prvopočátku," libuje si hlavní pořadatel, který mohl přivítat několik desítek degustátorů.

Jedním z nich byl také Zdeněk Šťáva z Výšovic, který sám podobnou akci pořádá. Ale v menším.

„My míváme tak těch osmdesát, devadesát vzorků, kromě prvního ročníku tedy. A to je nesháníme. Takže my jsme chtěli tak těch sto, maximálně sto dvacet vzorků. Nemáme na to tak velký prostor, akci pořádáme ve výšovickém zámku," sdělil.

,,Naše původní představa byla, že by se tím povznesl život v obci. Ono už tam teď místních zase tak moc nechodí, ale spíše přespolní, na tu vlastní degustaci. Hlavně když tam přijdou lidi," vysvětluje Šťáva. Také mostkovický košt navštívila kromě místních i řada zájemců o pálenky z širokého okolí. To samé platilo o vzorcích. Kromě Mostkovic a okolních vesnic byla zastoupena také Vysočina, Opavsko či jižní Morava.

„Jezdí nám sem několik desítek degustátorů, majitelé palíren z Vysočiny, jižní Moravy. No a ti, co pořádají košty na jižní Moravě nám právě přicházejí oplácet naše návštěvy. Přicházejí nám pomoct ty vzorky ohodnotit," vypočítává Lubomír Karafiát, na jehož akci si na své přišli milovníci slivovice, hruškovice, ale také vínovice či grappy.

Kromě degustace se návštěvníci mohli těšit i na doprovodný program. Už u vchodu vybízeli organizátoři ke koupení losů do tomboly o ceny. Ve čtyři hodiny navíc rozezněla sály sokolovny cimbálovka.

„Škoda, že tady nejsou v kompletním složení, hrávají pak totiž i Metallicu," dodává Karafiát.

Autor: Michal Sobecký