O novém videu v neděli informuje Ukrajinska Pravda a další média. Ukrajinský prezident Zelenskyj v něm říká, že se Ruská federace snaží zopakovat hrůzy druhé světové války.

„Rusko chce spáchat nejhorší zlo v lidských dějinách. Když letos na výročí konce druhé světové války slyšíme už nikdy víc, myslíme tím něco jiného než dříve, vnímáme to jinak. Zní to krutě a zraňuje nás to. Říkáte nikdy víc? Řekněte to Ukrajině,“ vzkázal Zelenskyj světovým lídrům.

Zelenskyj v černobílém videu také oslovil řadu zemí, jejichž města za druhé světové války zničila Hitlerova vojska a jejichž obyvatelstvo nacisté mučili nebo zabíjeli. Prezident při tom zmínil také Česko. Konkrétně připomněl Lidice, obec vyhlazenou nacisty 10. června 1942 v rámci heydrichiády. „Češi, vzpomínáte na Lidice? U nás teď podobně lehla popelem Popasna. Nezbylo skoro nic," vzkázal českým spojencům Zelenskyj.

Zmínil mimo jiné také bombardování Londýna a dalších britských měst, letecké bombardování nizozemského Rotterdamu či masakr ve francouzské vesnici Oradour-sur-Glane, v níž 10. června roku 1944 jednotky Waffen-SS zavraždily 643 obyvatel.

Ukrajinští vojáci v zákopech v Donbasu.
Bitva pěti brigád. Expert popsal, jak musí Západ vyhnat Rusy z Ukrajiny

Hlava Ukrajiny také vyjádřila naději na blízké vítězství země nad Ruskem. „Překonáme všechno. Víme to jistě, protože naše armáda a všichni naši lidé jsou potomky těch, kteří porazili nacismus. Zase vyhrajeme. A bude zase mír," řekl Zelenskyj a dodal, že zlo se nemůže skrývat v bunkru věčně. Odkazuje tak na izolovaného Vladimira Putina, který se od počátku invaze na Ukrajinu prakticky vůbec neobjevuje na veřejnosti.

Svět si v neděli připomíná 77. výročí konce druhé světové války. Válečného konfliktu se zúčastnila většina světových států. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším válečným střetnutím. Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 kapitulovalo, slaví Česko jako státní svátek.