"Oba počiny vznikly díky dotaci z oblasti turistického ruchu. Před časem jsme v radě města schválili nákup 200 kusů miniatur, takzvaných památek do kapsy. Celkově budeme mít k dispozici čtyři druhy modelů," představuje primátor František Jura (ANO).

Konkrétně se jedná o prostějovskou radnici, dále zámek, Národní dům a bývalou novou synagogu (dnes kostel Husův sbor). Od každé památky bude vyrobeno padesát kusů.Aktuálně jsou pro zájemce k dispozici modely zámku a bývalé nové synagogy.

"Tyto modely měla totiž společnost, od níž jsme modely zakoupili, již do 3D modelu zpracovány a stačilo tedy jen je na speciální tiskárně vytisknout a zatavit do krabiček," vysvětluje náměstkyně primátora Milada Sokolová (ODS).

Do podzimu se vyrobí ještě radnice a Národní dům

"Radnice ani Národní dům rozhodně chybět nesmí. Proto jsme objednali i realizaci těchto dvou památek. V nejbližších dnech zašleme podklady – plány a fotografie a firma zpracuje i model secesního Národního domu a naší nové radnice. Tyto modely budou hotovy během podzimu," dodává Sokolová.

Nákup všech dvou stovek modelů vyjde město Prostějov na 12 tisíc korun, prodejní cena jednoho modelu v prostějovském Turistickém informačním centru je 73 korun.