"Každý obyvatel tak odevzdal průměrně 3,84 kg spotřebičů. Ušetřili jsme tak spotřebu elektřiny a snížili produkci skleníkových plynů," komentuje náměstek primátora Jiří Pospíšil (Pévéčko).

Sběrem elektroodpadu zlepšují Prostějované životní prostředí. Foto: Magistrát města ProstějovaZdroj: Deník/VLP ExternistaVysloužilé elektrospotřebiče předává město ke zpětnému odběru společnosti Elektrowin. Společnost předala Prostějovu Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí.

"Vyplývá z něj, že díky našim odpovědným obyvatelům došlo za rok 2023 k úspoře produkce CO2 o 1 884,68 tun. Tipnete si, kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 725 stromů!" dodává Pospíšil.

Další přínos je v úspoře elektřiny nebo ropy. "Z odevzdaného množství spotřebičů se podařilo vrátit do výroby 96 882,64 kilogramů železa. Takové množství recyklovaného železa je možné použít pro výrobu 3 971 ks nových praček, aniž by bylo nutné těžit železnou rudu," vyčíslil náměstek.

Z odevzdaných spotřebičů se podařilo získat i 3 346,21 kg mědi, nebo 4 049,72 kg hliníku, který by stačil na výrobu 269 982 plechovek o objemu 0,33 l.

Elektrozařízení obsahuje nejen dále využitelné materiály, ale také škodlivé látky. Odhozením do popelnice se elektrozařízení nedostanou k recyklaci, ale skončí nevyužité na skládce. "Všem občanům bych chtěl znovu poděkovat, že třídí, protože, jak dokládají čísla, má to smysl," uzavírá Pospíšil.