Předchozí
1 z 5
Další

Propadl jsem hvězdám někdy v devíti letech a od té doby už mě to nepustilo

Sedmačtyřicetiletý Karel Trutnovský žije ve hvězdách. Tajemství vesmíru ho zaujala už v dětsví, přesto vystudoval jiný obor. Na brněnském Vysokém učení technickém získal titul geodeta. Podle vlastních slov si gedodezii zvolil proto, že má k astronomii blízko. K vysněné práci vedoucího prostějovské Hvězdárny se dostal až v roce 2013.

"Po škole jsem osmnáct let pracoval v jedné geodetické firmě, ale postupem času jsem začal uvažovat o změně zaměstnání. Za půl roku mi potom na služební cestě zazvonil telefon: „Tak mám pro Vás tu práci snů,“ozvalo se ze sluchátka."

Karel TrutnovskýZdroj: Iveta Macík Šimková


Hvězdy mě bavily ještě mnohem dříve, než jsem se dostal na vysokou školu. Když jsem psal diplomku Měření astronomického azimutu, byl to na dlouhou dobu můj poslední profesní dotek s astronomií jako takovou. Hvězdy však samozřejmě zůstaly mým koníčkem a drogou a tak jsem pravidelně jeden den v týdnu chodil na brněnskou hvězdárnu, kde jsem jako demonstrátor ukazoval návštěvníkům krásy hvězdného nebe.

Karel TrutnovskýZdroj: Iveta Macík Šimková


Běžně se pozorují galaxie, které jsou vzdálené desítky miliónů světelných roků. Na jaře můžeme pozorovat kupu galaxií v souhvězdí Panny a v dalekohledu pak vidíte krásné mlhavé obláčky. Rekord, který mám z této hvězdárny, je pozorování kvasaru v souhvězdí Panny. Kvasar je jasné aktivní jádro galaxie a v tomto případě se jedná o objekt vzdálený asi 2,5 miliardy světelných let.

Karel TrutnovskýZdroj: Iveta Macík Šimková


A další věc, ze které mám opravdu velkou radost, je ta, že se mému kolegovi Martinu Tylšarovi podařilo rozběhnout noční odborná pozorování proměnných hvězd. Martin provádí observace i pro Karlovu univerzitu. Daří se mu také pozorovat exoplanety (to jsou planety nacházející se u cizích hvězd a určují se časy přechodu planety před danou hvězdou). To je asi nejobtížnější věc, která se dá z prostějovské hvězdárny vykonávat. V neposlední řadě se tu rozvíjí i astrofotografie. Kolem hvězdárny vznikla skupina nadšených lidí, kteří nám fandí a občas i nezištně pomáhají. Tito lidé jsou opravdovým bohatstvím naší hvězdárny.

Karel TrutnovskýZdroj: Iveta Macík Šimková


Mám svou oblíbenou hvězdu. Je to hvězda Spika. Vzpomínám si, že když jsem se jako malý chystal večer ke spánku, svítila mi každé jaro oknem do pokoje právě Spika. Je to nejjasnější hvězda v souhvězdí Panny. Během večera postupně putovala po obloze a já jsem se posouval po posteli za ní, abych tak kompenzoval otáčení zeměkoule.

Karel TrutnovskýZdroj: Iveta Macík Šimková