To si tedy ráda poslechnu, jaký nabízíte recept v době, kdy každý spěchá, je večer unavený, protože si buduje kariéru…
…a syn nebo dcera se jen dovezou ze školy na kroužek, udělají se rychle úkoly, vyčistí se zuby a jde se spát. Tak to často funguje a přesně o tom mluvím. Nedávno jsme se s odborníky z Centra pro rodinu shodli na tom, že vedle finanční pomoci musíme rodinám vytvořit i čas, například formou zkrácených úvazků.

Mluvíte o rodině jako základním stavebním prvku státu a zároveň hodnotě o sobě samé. Není to ale chiméra, když se u nás rozvádí každé druhé manželství a velká část dětí vyrůstá převážně jen s matkou?
Uvědomuji si to. Rodina prochází krizí, za kterou si můžeme sami. Bylo by nepoctivé házet to na kohokoliv jiného. Občas se setkávám s názorem, že za krizi rodiny mohou homosexuálové, ale to je nesmysl. Je to hozená rukavice stabilním rodinám, svazkům mužů a žen, aby dokázaly pečovat o své vztahy.

Je vám přitom jedno, zda jde o pár muže a ženy s oddacím listem, nebo bez něj?
Míním, že stabilizačním prvkem rodiny je jednoznačně manželství. Není to věc, kterou by měla KDU-ČSL na praporu, nejde o klíčový bod naší politiky, ale jako konzervativní strana se hlásíme k nějakým hodnotám, a když hrozí jejich relativizace, musíme být první, kdo je bude hájit.

Pro liberálně naladěného člověka je drsným způsobem hájil kněz Petr Piťha, když z kazatelny hřímal, že rodiny budou rozehnány a děti zašantročeny, k čemuž postačí, že jim rodiče řeknou, že muž a žena nejsou totéž. „O svém pohlaví rozhodne dítě samo, a proto budete povinni je vychovávat bezpohlavně a potažmo mu nebudete moci dát ani jméno,“ pravil. Jak jste to vnímal?
Nejsem přítel podobných vyjádření. Přivítal jsem, že když jsme na půdě sněmovny vedli debatu o manželství (jde o lidovecký návrh na ochranu manželství jako svazku muže a ženy i o protinávrh na uzákonění manželství stejnopohlavních párů pozn. red.), až na výjimky jsme ji vedli velmi věcně, slušně a kultivovaně.

Avšak bez závěru.
Zatím. Nejde o téma, které musíme ukončit hned teď, nic nás k tomu netlačí. Je to ale ukázka, jak by měla vypadat debata ve sněmovně v hodnotové otázce.

Půjdete se podívat na výstavu fotografií Roberta Vana „Jedna láska, jedno manželství“, která je tady v Poslanecké sněmovně?
Určitě ano, nemám s tím problém. Zatím jsem neměl čas, neboť poslední dny jsou pro mě velmi hektické.

Čímž jsme se dostali k zásadnímu zlomu ve vašem politickém životě, tedy zvolení předsedou KDU-ČSL. Vyhrál jste přesvědčivě, a ačkoli komentátoři hledají různá zdůvodnění, podle mě šlo o vyjádření touhy členské základny po změně, nové energii, neokoukaných tvářích. Není obměna předsednictva až příliš radikální?
Nevidím to tak. Kontinuita je zachována v osobě předsedy poslaneckého klubu a místopředsedy strany Jana Bartoška i předsedy senátorského klubu Petra Šilara. A kromě nich je tam náš tandem, který jsem velmi uvítal, tedy já coby reprezentant poslanců a první místopředsedkyně Šárka Jelínková jako zástupkyně senátorů.

Nebojíte se při vší úctě že z veřejného prostoru vymizíte, protože právě paní Jelínkovou i další místopředsedy skoro nikdo nezná?
Věřím, že se to brzy změní. KDU-ČSL si je vědoma svých silných regionálních kořenů, máme druhý nejsilnější senátorský klub a v předsednictvu jsou úspěšní komunální politici z Čech náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek, z Moravy náměstek brněnské primátorky Petr Hladík a ze Slezska náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec. Průměrný věk je 43 let, což považuji za potvrzení faktu, že KDU-ČSL je moderní středopravicová strana.

Senátoři se podepsali pod výzvu premiérovi, aby odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Připojil byste se k nim?
V tomto duchu jsme přijali naprosto jasné usnesení na sjezdu. Pro KDU-ČSL je zcela nepřijatelné, aby jakákoliv ambasáda cizího státu zasahovala do suverénních rozhodnutí českých ministerstev (na výzvu čínského velvyslance byli z MPO ze schůzky diplomatů vykázáni zástupci Tchaj- -wanu pozn. red.). Je to ale odpovědnost premiéra Babiše, nikoli naše.

Ve středu se ve sněmovním školském výboru převoloval předseda. Vyloučeného člena ODS Václava Klause jr. měl nahradit Martin Baxa. To ale neprošlo. Petr Fiala uvedl, že jde o porušení zatím dodržovaných dohod. Co tomu říkáte vy?
Komentoval jsem to podobně. KDU-ČSL vždycky bude ctít dohody, byť nejsou psané. Místo předsedy školského výboru náleží ODS, a to by mělo platit. Úplně nerozumím tomu, co tady hnutí ANO rozehrálo.