Galerie vznikla „na zelené louce“ v roce 2021 v rámci projektu Současné umění pro Jeseník. Za iniciativou stála tehdejší ředitelka Městských kulturních zařízení Petra Fusová, jejímž záměrem bylo ve městě vybudovat prostor i pro jinou, než mainstreamovou kulturu. Zázemí galerie našla v místnosti Katovny, kde bývala česko-polská expozice, a v podkroví historické budovy.

Vánoční jarmark náměstí T. G. Masaryka v Prostějově, prosinec 2022
Vánoční jarmark se blíží: Prodejci punčů si na trzích připlatí

„Prostory nahoře nebyly přístupné ani využité. Jsou specifické, nebyly tvořeny s myšlenkou galerie. Jsou hodně členité, je tam původní trámoví,“ popsala současná kurátorka a edukátorka galerie Kristýna Krutilová.

Už v prvním roce fungování se podařilo navázat spolupráci s několika ceněným českými umělci a umělkyněmi: Dušanem Záhoranským, Vendulou Chalánkovou, Adamem Kašparem a Richardem Loskotem. Loni v létě v prostorách Katovny vystavoval obrazy s náměty hmyzu známý výtvarník, hudebník a performer Petr Nikl. Aktuálně, do 27. října, hostí galerie multimediální projekt Dotkni se Javorníku.

Již 3. ročník závodů v uzlování - Drahanské uzel, uspořádal SDH Drahany.
VIDEO: V Drahanech malí hasiči uzlovali o závod

„Často oslovujeme renomované a etablované umělce, ale zároveň je prokládáme nastupující generací, mladými, úspěšnými autory. V tom můžeme konkurovat i velkým galeriím v centrech,“ popsala dramaturgii Kristýna Krutilová.

Na Jesenicku je galerie v Katovně jediná

I v mnohem širším regionu je ojedinělá způsobem svého fungování. „Velkou roli pro nás hraje doprovodný program. Snažíme se ho strukturovat pro dospělé i děti. Spolupracujeme se školami, pod rukama nám projde docela velký počet dětí. Učí se, co znamená umění, co znamená pobývat v galerii a nasávat kulturu. Důležitý je přímý kontakt s umělcem na tvůrčích dílnách, artefakty i prostředím. Program pro dospělé mívá formu přednášek, besed nebo promítání,“ přiblížila Kristýna Krutilová.

Kolem provozu galerie a akcí, které pořádá, vzniká příjemná komunita. „Na Jesenicko se poslední léta stahují intelektuálové z větších měst, zakládají tu rodiny. Myslím, že galerie hraje pro tyto lidi velkou roli. Necílíme na turisty, vytváříme něco hodnotného pro lidi, kteří tu žijí. I já jako absolventka fakulty umění, která se vrátila do svého rodného města, by tu po něčem takovém prahla,“ uzavřela Kristýna Krutilová.