Předchozí
1 z 5
Další

Iva Polická: Dávám nápadům a inspiracím život

Již šest let funguje v Prostějově originální Artkavárna Avatarka. Její majitelkou je Iva Polická, čtyřiašedesátiletá dáma, která má energii na rozdávání. Avatarka je pravidelným hostitelem výstav a koncertů. V jejím podniku se zastavili na kávu či čaj například Jan Přeučil s paní Hruškovou, David Matásek, americký herec Patrik Wilson, režisér Václav Marhoul, pianista roku Elly Lodewyk z JAR. "Měla jsem těsně před důchodem, byla jsem nezaměstnaná a měla jsem velké sny. Tak jsem otevřela kavárnu."

Iva PolickáZdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil


Avatarku jsem zakládala v roce 2012 s podporou pana Miroslava Srostlíka, to tady tehdy sídlilo ještě knihkupectví Bonum. Knihkupectví, ve kterém jsem provozovala kavárnu, však muselo ukončit svou činnost, a tak jsme začali bojovat o tyto prostory a s pomocí přátel a mladých lidí jsme je začali rekonstruovat. Neříkám, že všechno v kavárně jsem vymyslela, nechávala jsem se i inspirovat, ale postupem času, jsem nápadům a inspiracím dávala život.

Iva PolickáZdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil


K názvu mě inspiroval film. Námět Avataru je provázán s přírodou a přírodní tematikou, a protože
jsem sama dlouho působila v oblasti ekologie a přírodu miluji, tak mě to rozhodně velmi ovlivnilo. Název Avatarka jsem si dokonce nechala i numerologicky zpracovat.

Iva PolickáZdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil


Výstavy se tady proměňují každý měsíc. Zpočátku mi umělce pomáhali oslovovat galeristé, kteří měli už vytvořené kontakty. V současnosti už mě umělci kontaktují sami nejčastěji přes sociální síť Facebook. Internet je úžasná věc. K výtvarnictví mám vlohy. Od dětství jsem ráda malovala a kreslila. Jsem velmi tvořivá, vymýšlím projekty. Dříve jsem i hodně šila, vlastně pro celou rodinu (smích).

Iva PolickáZdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil


Nejnáročnější je na provozu kavárny určitě byrokracie, administrativa, kontroly, hlášení. Ale samozřejmě i obchodní strategie je důležitá. V kavárně jsme vsadili na jednoduchost. Nechceme zákazníka zbytečně mást kávami z různých zemí původu. Připravujeme italskou od staré rodinné firmy Gaetano Daneli. A myslím, že s ní máme úspěch.

Iva PolickáZdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil