Prezidentskou kancelář kontaktují stovky zájemců o vstup do armády jiné země. „KPR v současné době eviduje přes 600 osob, kterým poskytuje součinnost při podání žádosti o vstup do ozbrojených sil státu mimo NATO, v tomto případě Ukrajiny," uvedl Hrad.

Někteří zájemci o službu na Ukrajině se KPR dotazují, zda budou z české strany vybaveni výstrojí a výzbrojí, případně zda jim bude poskytnut základní vojenský výcvik a doprava. „Česká republika vstup do legií cizích států neorganizuje, proto neposkytuje výstroj ani výcvik," upozorňuje prezidentská kancelář.

Čeští občané mají službu v cizí armádě zakázanou, mohou však hlavu státu požádat o výjimku. Žádost je v takovém případě třeba zaslat ministerstvu obrany, jež společně s resorty vnitra a zahraničních věcí žádost posuzují. Teprve poté ji předkládají prezidentu republiky ke konečnému rozhodnutí.

Existují dvě výjimky, kdy není ke službě v ozbrojených silách jiného státu třeba souhlasu prezidenta republiky. První se týká občanů ČR, kteří mají více státních občanství a chtějí se stát příslušníky ozbrojených sil státu, jehož jsou také občany. Druhá výjimka platí pro vstup do ozbrojených sil kteréhokoli členského státu Severoatlantické aliance (NATO).

Ruské síly v Doněcku, s vojenským vybavením označeným písmenem Z
BBC: Rusko hledá nové žoldáky přes sociální sítě, zve je na „piknik na Ukrajině“

Premiér Petr Fiala (ODS) se s prezidentem Milošem Zemanem minulý týden dohodl na tom, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost formou abolice. Předseda vlády po jednání s prezidentem v Lánech také uvedl, že nelze dát kolektivní možnost odejít do války za hranicemi a že vzhledem k počtu žádostí není možné zájemcům ani poskytnout individuální schválení.

Ukrajina již více než dva týdny čelí ruské invazi. Minulý týden spustila web pro cizince, kteří se chtějí zapojit do obrany země v rámci mezinárodní legie.