Celý nešťastný příběh začal večer sedmadvacátého února tohoto roku.

Lucie spolu s partou lidí, kteří žili v Němčicích slavila desáté výročí svého vztahu s partnerem. Jak však přibývalo alkoholu, měnila se i nálada společnosti a rozhovor se měnil v hádku.

Nakonec při oslavě společného soužití vrazil druh své partnerce dvě facky. Ta popadla nůž a bodla statného muže zezadu do boku.

„Tím mu způsobila v oblasti hrudníku bodnořezné poranění do hloubky šesti centimetrů, které mělo za následek takzvaný pneumotorax,“ popsala výsledek útoku předsedkyně senátu Ivona Otrubová.

Pneumotorax je lékařský termín pro poranění hrudní dutiny, při kterém nedošlo k poškození plic, zraněný však nemůže dýchat, protože v hrudním koši nevzniká podtlak.

Muž v Němčicích měl štěstí, že pro něj brzy přijeli záchranáři.

Po návratu z nemocnice se vrátil zpět ke své přítelkyni.

„Obnovili spolu soužití a obžalovaná o něj pečovala,“ popsala situaci Otrubová.

Rozsudek očekávala Lucie Hornová s velkými obavami.

„Já bych to tam nevydržela,“ svěřovala se na chodbě před soudní síní s pláčem svému obhájci.

Já bych to tam nevydržela

Soud nakonec prokázal shovívavost a uložil trest v dolní polovině soudní sazby. Nepřijal totiž argumentaci advokáta, který útok označil za nutnou sebeobranu po fackách.

„Dvojí úder do obličeje, který ani nebyl veden pěstí není důvodem k útoku nožem. Obžalovaná navíc použila nůž s dvaceticenti­metrovou čepelí, který může způsobit velmi vážnou újmu na zdraví,“ vysvětlila soudkyně Otrubová.

Kromě podmíněného trestu soud zabavil také inkriminovaný kuchyňský nůž, který propadl státu.

Lucie Hornová bude muset také Všeobecné zdravotní pojišťovně zaplatit třiačtyřicet tisíc korun za léčení svého druha.

Bránila se tyranovi, dodnes sedí za mřížemi

Podobný případ není na Prostějovsku zdaleka prvním. Před pěti lety skončila v Konici hádka Hany Brettschneiderové s manželem dokonce vraždou. Vražednou zbraní byl i tehdy kuchyňský nůž.

Muž svou manželku bil a týral mnoho let. V předvečer svých narozenin na jaře roku 2006 šla Hana Brettschneiderová vyzvednout manžela z hospody, kde, jako obvykle, propíjel výplatu. Přitom sama také něco vypila.

Už v restauraci muž svou ženu znovu napadal a bil. Doma manželská rozepře pokračovala.

Nakonec paní Hana vzala nůž a bodla. Bohužel se strefila do krku a i přes rychlý příjezd lékařů zemřel.

Ani v jejím případě neuznal soud použití nože jako nutnou obranu před fyzickým násilím a poslal ji do vězení za vraždu na sedm a půl roku. Během jejího trestu se změnil zákon a dnes by nejspíše odešla po rozsudku domů s podmínkou.

Proto se ve prospěch Hany Bretschneiderové angažovali právníci a politici.

„Nelze uvažovat možnost, že by odsouzená zaútočila zcela bez příčiny s úmyslem zabít, například proto, aby tak učinila konec mnohaletému trápení. Je pravděpodobné, že použila nůž buď proto, že manžel nějakým pohybem vyvolal dojem, že se chystá ji napadnout, anebo na ni skutečně zaútočil stejně, jako již před tím,“ napsal například před několika měsíci na ministerstvo spravedlnosti John Bok, předseda spolku Šalamoun, který se zabývá právy odsouzených.

Veškerá snaha o milost či propuštění se však zatím míjí účinkem. Paní Hana Brettschneiderová už tráví v opavské věznici už pátý rok.