Podle něj žena nedala policejnímu vozu se zapnutým výstražným a zvukovým zařízením přednost.

ČTK to dnes řekl státní zástupce prostějovského státního zastupitelství Ondřej Frgal.

Při střetu aut se jeden z policistů těžce zranil, řidička a další policista utrpěli lehká zranění.

„V tomto týdnu byla podána obžaloba na řidičku za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Žena neumožnila bezpečný průjezd policistům, nedala jim přednost. Obžaloba byla podána na Okresní soud v Prostějově," uvedl státní zástupce.

Řidičce hrozí až čtyři roky vězení.

Policisté řidičku obvinili již v polovině srpna. Žena se sdělením obvinění nesouhlasila a podala proti zahájení trestního stíhání stížnost. Státní zastupitelství ji však zamítlo.

Případ policisté vyšetřovali řadu měsíců, čekali na znalecký posudek i výsledky vyšetřovacího pokusu přímo na místě nehody.

„Vyšetřovacím pokusem na místě se zjišťovalo, jestli mohla řidička policejní vůz vidět a slyšet," doplnil státní zástupce.

Případem se zabývala také Generální inspekce bezpečnostních sborů. Žádné podezření ze spáchání trestného činu u policistů nezjistila a případ předala do Prostějova k vyšetření.

Policista těžce zraněný, škoda milion korun

Nehoda se stala v Prostějově loni na konci března. Policisté jeli za motocyklistou Vrahovickou ulicí směrem od centra města. Na radaru, který měli v civilním provedení služebního auta, zaznamenali, že překročil rychlost.

Při jeho stíhání předjížděli kolonu aut, ze které náhle vyjel osobní vůz a odbočil vlevo.

Auta se srazila, náraz byl tak silný, že byla poškozena ještě další dvě zaparkovaná vozidla. Osobní auto řidičky po střetu vrazilo do sloupu pouličního osvětlení, policejní vůz čelně narazil do stromu.

Policista na místě spolujezdce utrpěl vážné poranění hlavy a hrudníku. Ze zranění se několik týdnů léčil v olomoucké fakultní nemocnici, odkud putoval podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta na doléčení do Městské nemocnice v Ostravě-Fifejdách.

Motorkáře se dostihnout nepodařilo, škodu při nehodě vyčíslili policisté téměř na milion korun.

Podobný případ se stal zhruba o měsíc později v Šumperku. Do zdi šumperského policejního ředitelství narazilo policejní auto, které se střetlo na křižovatce s dalším osobním vozem. Policisté jeli v označeném služebním vozidle a měli zapnuté světelné a zvukové výstražné znamení.

Při nehodě byli oba policisté lehce zraněni, lehké zranění utrpěla i spolujezdkyně z osobního auta. Ani tam inspektoři nezjistili spáchání trestného činu a případ předali vedoucímu územního odboru policie. Policisté byli podle policejního mluvčího kázeňsky potrestáni.