Olze Pospíšilové uložil v úterý prostějovský soud peněžitý trest ve výši 40 tisíc korun. Musí také nahradit škodu pojišťovně a policii. Jde o 380 tisíc korun.

„Rozsudek není pravomocný. Na místě se vůči němu nikdo neodvolal," konstatoval v úterý odpoledne státní zástupce Ondřej Frgal.

Dodal, že rozsudek poté, co jej obdrží v písemné formě prostuduje.

„Situaci necháme uzrát," vyjádřil s k dotazu ohledně případného odvolání.

Státní zástupce mínil, že se Pospíšilová dostatečně nevěnovala sledování situace v provozu. Soudkyně souhlasila.

„Obžalovaná nesledovala dostatečně situaci v provozu a zkřížila jízdní dráhu jedoucímu policejnímu vozu. Všichni řidiči v koloně na to reagovali a byli na to upozorněni. Obžalovaná nereagovala a nepodívala se. Zahájila odbočování vlevo v době, kdy ji už předjížděl policejní vůz. Vyplývá to i ze znaleckých posudků," cituje ČTK soudkyni Adélu Pluskalovou.

Soudkyně však zároveň zdůraznila, že vina za kolizi je na obou stranách. Policisté totiž neměli maják umístěn na střeše a sami nedbali opatrnosti. Ani jeden z nich nebyl připoután. I proto je trest mírnější. Soud v návaznosti na rozsudek uznal jen polovinu požadavků na náhradu škody. Zdravotní pojišťovně tak musí žena za léčení policisty zaplatit 300.000 korun, policii 80.000 korun.

Pospíšilovou soud potrestal za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Policisté jeli prý stotřicítkou a bez airbagu

K nehodě došlo loni v březnu ve Vrahovické ulici v Prostějově. Olga Pospíšilová jela v koloně aut. Kolem ní se přehnal motorkář. Podívala se do zpětného zrcátka, pustila blinkr a odbočila vlevo.

Přišla tvrdá srážka s policejním autem, které s majákem a houkačkou stíhalo motorkáře. Jeden z policistů se těžce zranil, ze svých zranění se léčí dosud. Řidička a další policista utrpěli lehká zranění.

Prokazování okolností nehody u soudu nebylo jednoznačné.

Podle jednoho ze znalců jeli policisté rychlostí až 131 kilometrů v hodině, navíc prý měli z auta vymontovaný airbag, což byla podle něj závažná technická závada.

Podle dalšího odborníka jeli policisté asi 96 kilometrů v hodině.