Přepadení se stalo 10. srpna kolem půl jedenácté v noci. K devětačtyři­cetileté ženě přistoupili dva muži snědší pleti, kteří se jí pokusili ukrást kabelku. Protože ji žena pevně držela, shodili ji a vláčeli asi metr po zemi, dokud ji nepustila. Žena si z loupeže odnesla modřiny a odřeniny.

Když mu pomohl kumpán, neměla jsem šanci

„Oba je znám od vidění, protože chodí do baru, který máme přes ulici. Šla jsem zrovna z práce a jako obvykle jsem si krátila cestu přes parkoviště, když jsem uslyšela zrychlené kroky. Když mě arogantně pozdravili, tušila jsem, že se něco stane a že mě budou chtít okrást. Jeden z nich ke mně přistoupil a uchopil mě za kabelku, ale protože jsem ji pevně držela, tak se mu ji nepodařilo vytrhnout. Pak mu ale pomohl druhý kumpán, a to už jsem neměla šanci. Varovala jsem je, že je znám a že je udám na policii. Pak jsem utíkala za nimi a po cestě jsem míjela auto rozvážející pizzu. Prosila jsem řidiče o pomoc, ale nic neudělal," popsala srpnový zážitek z noci přepadená A. S.

Černé svědomí a další atak

Ještě ten den ji družka jednoho z lupičů vyhledala a kabelku jí vrátila s prosbou, aby se neobracela na policii.

„Kabelka byla ale prázdná a mobil a peněženka byly pryč. Druhý den mě žena zase přemlouvala, ať policii lžu a nesvědčím proti nim. Když jsem o něco později seděla s rodinou na kofole, donesla mi zpátky telefon, ale bez SIM karty. Když jsem nedala na její prosby, vyhrožovala mi a fyzicky napadla i mou dceru. Zavolala jsem policisty," vylíčila anabázi okradená žena.

Opožděná lítost

Oba lupiči odmítli před soudem vypovídat. Ve svých dřívějších výpovědích však tvrdili, že ženu přepadli kvůli tomu, že potřebovali peníze.

„Byl jsem pod vlivem pervitinu a potřeboval jsem peníze. Kdybych ji v té chvíli poznal, nic bych jí nevzal. Věděl jsem, co dělám, přiznal jsem se a lituji toho," řekl hlavní násilník M. H. Hájil se i jeho kumpán E. G.

„Nic jsem nevzal, ale už se stalo a nic už nenadělám," řekl u soudu.

Vypovídat odmítla i družka hlavního násilníka, která je ve vězení a do soudní síně ji přivedla eskorta.

Státní zástupce Ivo Černík žádal pro oba lupiče přísný trest. „Je to nešvar, který v Prostějově existuje. Tresty by zároveň byly výstrahou i pro ostatní, aby si rozmysleli páchání trestné činnosti," míní. Obhájkyně hlavního útočníka Zuzana Macková však požadovala mírnější trest s tím, že nebyly naplněny všechny předpoklady fyzického násilí, obhájce druhého agresora Zdeněk Klapka navrhoval zproštění obžaloby s tím, že jeho mandant nebyl hlavním lupičem a nechtěl se dopustit trestné činnosti.

Tresty

Hlavní lupič M. H. nakonec odešel od soudu se čtyřmi roky nepodmíněně a nechal si lhůtu na odvolání, jeho kolega dostal tři roky za mřížemi s podmínkou na pět let a s tím, že se musí pravidelně hlásit u probačního úředníka a snažit se o nápravu. „Věřím napadené ženě, která se nesnažila přitížit obžalovaným. Její výpověď je věrohodná a událost vylíčila velmi plasticky," řekla soudkyně Ivona Otrubová.

„S rozsudkem jsem spokojená, ale bojím se, že teď teprve začne vyhrožování a zastrašování," řekla při odchodu ze soudní síně napadená žena. (ham)

(pozn. red. Redakce má jména všech účastněných k dispozici, dokud však nebude rozsudek pravomocný, nemůže je zveřejnit.)