„Vymáhal pohledávky a také kšeftoval se vším možným. Akorát co kšeft, to průser. Vím, že jel v drogách. Když nebyl pod drogami, tak byl jakž takž normální, ale při drogách byl agresivní a nebezpečný. To znásilnění bylo také pod drogami. Připadne mi, že tak trochu v životě rezignoval. Je to spíš takový smutný příběh," řekl muž, který si nepřál uvést své jméno do novin (redakce jej však má k dispozici).

Mladý řidič, který si na hrdinu z akčních filmů zahrál loni 12. února, ujížděl policistům v kradeném Volkswagenu Tiguan.

„Když jsem to četl, i po použití deodorantu jsem se docela zapotil. Nikomu jsem ublížit nechtěl," komentoval Martin Ondrouch u soudu slova státního zástupce Tomáše Sani. Podle obžaloby měl při divoké honičce ohrožovat chodce na chodníku, na přechodech i při vystupování z tramvaje. Neurvale se choval i k řidičům, které v protisměru omezoval či vytlačoval.

„Kdybych znal Prahu víc, věděl bych, že nemám šanci; rovnou bych zastavil a lehl si na zem," poznamenal u soudu Martin Ondrouch a dodal, že v metropoli chtěl jednat o založení své firmy a jel podle navigace. Podle policejních protokolů měl uhánět stopadesátiki­lometrovou rychlostí, mladý šofér se však bránil s tím, že jel nanejvýš osmdesátkou.

Čelně narazil do policejní octavie

Zběsilý úprk ulicemi metropole, před polednem zcela zaplněnými, skončil na tramvajovém pásu na Karlově náměstí. Tam řidič tiguanu čelně narazil do přijíždějící služební octavie policistů, kteří se mu snažili zablokovat cestu. Přitom zranil dva muže v autě a způsobil škodu za více než sto tisíc korun. Poté za jízdy vyskočil, dal se na útěk a neřízené auto ještě narazilo do jiné služební octavie a zranilo dalšího policistu. Vše se navíc stalo šedesát kroků od budovy, v níž stanul před soudem.

Martin Ondrouch však popřel, že by seděl v kradeném autě. „Bál jsem se o řidičák," vysvětlil na otázku, proč na pražské magistrále chtěl ujet policejní hlídce, která si všimla, že je jeho auto vybaveno kradenými registračními značkami.

„Ty jsem si namontoval sám, když jsem je našel v autě pod sedačkou," vysvětloval s tím, že značky našel poté, co na dálnici D1 cestou do Prahy ujel policejnímu superbu. Jeho posádka ho totiž nachytala při příliš rychlé jízdě.

Právě tento prohřešek byl podle Martina Ondroucha důvodem, proč v Praze ujížděl před policisty. Chtěl se vyhnout sankci. Podle výsledku testu moči je navíc možné, že si dal večer před jízdou pervitin. Odběr krve však odmítl. „Bojím se jehel," vysvětloval u soudu.

Proč jste jel bez dokladů? Protože jsem blbý

Tiguan za půl milionu korun i s klíčky, ale bez papírů, měl podle jeho slov dostat jako zástavu za půjčených 27 tisíc korun.

„Muže, který mi ho půjčil, jsem tak trochu znal, ale nevěděl jsem, že je auto kradené," hájil se a na otázku soudkyně, proč jel bez dokladů, odpověděl jasně. „Protože jsem blbý," řekl Martin Ondrouch, kterého čeká ve středu hlavní líčení.

Zběsilou honičku po městě řešili před třemi roky i prostějovští policisté. Nehoda se stala v březnu 2012 ve Vrahovické ulici. Policisté ve služebním autě stíhali nebezpečně jedoucího motorkáře, který jel vysokou rychlostí a najížděl do protisměru. Při jeho stíhání předjížděli kolonu aut, ze které vyjelo osobní auto a s policejním autem se srazilo. Náraz byl tak silný, že poškodil ještě další dvě zaparkovaná vozidla. Osobní auto řidičky vrazilo do sloupu pouličního osvětlení, policejní vůz čelně narazil do stromu. Jeden z policistů se těžce zranil, řidička a další policista utrpěli lehká zranění.

Autoři: ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU