„Toho se měl dopustit tím, že od července roku 2009 do současnosti měl v rodinném domě nedovoleně pěstovat rostliny konopí setého, pravděpodobně k získání marihuany,“ informovala prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.

Pěstitel profesionál

Obviněný muž nebyl v pěstování žádným amatérem, pořídil si plně profesionální vybavení.

„Při domovní prohlídce vydal substráty, hnojiva a technické zařízení jako speciální stany, sodíkové výbojky se stínidly a předřadníky, časové spínače, ventilátory, zavlažovací systém, vzduchotechniku a podobně. To všechno jsou potřebné k indoorovému pěstování rostlin konopí,“ sdělila Čeplová.

Pomocí takového zařízení se dá v rostlinách dosáhnout velmi vysokého obsahu účinné látky, THC. Ten může povolenou hodnotu převýšit až několikanásobně.

Kromě zařízení pěstírny zabavili policisté i rostliny.

„Jednalo se o sto devadesát pět kusů rostlin a sušené listy. Vše pošleme k odbornému zkoumání.

Experti zjistí, zda rostlinná hmota obsahuje omamné nebo psychotropní látky, její množství a další skutečnosti důležité pro trestní řízení,“ dodala policejní mluvčí.

Prozradil jej elektroměr?

Obviněnému muži nyní hrozí trest odnětí svobody až na šest měsíců nebo peněžitý trest. Ve Hvozdě je pěstitel konopí prakticky neznámo osobou.

„Měl to tady koupené jako chalupu. Viděl jsem ho jen asi dvakrát nebo třikrát,“ prohlásil starosta Hvozdu Josef Šmíd.

Mezi místními se povídá, že muže prozradil elektroměr. Zvýšená spotřeba proudu na obsluhu zařízení pěstírny upozornila zaměstnance distribuční společnosti a policisty na to, že v domě se něco děje.

Není vyloučeno, že pěstováním konopí si muž chtěl pomoci k lepším ziskům. Jeho dosavadní podnikání totiž nijak oslnivé nebylo. Dříve míval v Prostějově v pronájmu hostinec, kde po něm zbyl téměř sedmitisícový dluh za vodu.

Sever Konicka je pro pěstitele konopí zřejmě velmi oblíbeným regionem. V nedalekém Ospělově žije konopný léčitel Dušan Dvořák. Toho čeká příští úterý už druhý soudní proces kvůli pěstování konopí na zahradě.

Hvozdecká pěstírna je už druhým podobným zařízením, které prostějovští policisté odhalili v tomto roce. Poprvé letos vyrazili do Prostějovské Svatoplukovy ulice.