Zmíněný muž nenapadl svou rodinu poprvé.

„Nejméně dva roky se takto choval nejen ke svým dvěma bratrům, ale i vůči třiapadesátileté matce," doplnila Irena Urbánková.

Násilník byl nakonec ještě týž den vykázán z domu i jeho bezprostřední okolí. Vrátit se nesmí po dobu nejméně deseti dnů.

„Policisté mu na místě předali seznam ubytovacích zařízení," doplnila mluvčí s tím, že případ je šetřen jako přestupek proti občanskému soužití a po zadokumentování jej dostane na stůl příslušný správní úřad.

Počet vykázaných se letos ve srovnání s minulým rokem zdvojnásobil. „V roce 2011 museli prostějovští policisté zakročit proti sedmi osobám, od ledna do konce září 2012 už proti čtrnácti," spočítala Irena Urbánková.

Další výtečník fyzicky napadl rodiče

Poslední případ se odehrál počátkem července na Poděbradově náměstí v Prostějově. Domácího násilí se tu dopustil šestadvacetiletý muž, který slovně i fyzicky zaútočil na rodiče, po nichž požadoval peníze. „Útočník vulgárně nadával své pětašedesátileté matce a nutil ji, aby mu dala peníze. Když odmítla, napadl ji a smýkal s ní po bytě. Když u matky neuspěl, vydal se ke svému devětašedesátile­tému otci a požadoval peníze od něj. Protože i on odmítl, zaútočil na něj pěstmi a vyhrožoval, že ho podřeže," vylíčila Urbánková.

Podobný incident řešili policisté letos v dubnu i v Konici. Kvůli týrání šestapadesátileté ženy vykázali z bytu pětatřicetiletého muže, jehož agresivní chování se stále stupňovalo.

Násilné chování dětí vůči rodičům je stále běžnějším fenoménem.

„Pozorovat to můžeme už u těch nejmenších dětí. Když se jim něco nelíbí, začnou třeba na hřišti přede všemi maminku kopat nebo kousat," popsal psycholog Vlastimil Joukal.

„V dospělosti bývá často za agresí vliv alkoholu, drog nebo psychická porucha. Vždycky je to však vážný signál, že něco není v pořádku," uzavřel psycholog.