Lupič se za svou kořistí vydal v noci z úterka patnáctého na středu šestnáctého února tohoto roku. Zřejmě se v areálu vyznal, počínal si totiž zcela profesionálně, rozhodně si však nebral žádné servítky.

„Po rozpletení drátěného plotu přestřihl nejdříve hlavní telefonní přívod do objektu, čímž vyřadil z provozu elektronické zabezpečovací zařízení a záznamový kamerový systém. Pak vypáčil dveře do administrativní budovy,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.

Po vylomení dveří do chodby a kanceláře ukradl DVD rekordér s kamerovým záznamem a rozbil telefonní ústřednu, i centrálu elektronického zabezpečení.

Pak vypáčil dvoukřídlá plechová vrata od dílny, ze které sebral rozbrušovačku a autogen. S nimi se vydal do mobilní buňky u váhy. V buňce byly dva trezory. Jeden nový, který firma pořídila teprve před několika lety, druhý byl poctivou starou „káčou“ z dob policejního rady Vacátka.

Kasař se nejprve vrhl s rozbrušovačkou na nový model. Do něj se dostal, když se však pustil autogenem do staré kasy zastavila ho betonová výplň mezistěny. Zlodějova námaha by však zřejmě byla i po úspěšném pokusu marná. Trezor měl už špatné panty, těžko se otvíral a tak jej zaměstnanci firmy nepoužívali.

Zloděj tak ještě sebral ze stolu necelé čtyři tisíce korun a odešel. „Krádeží tak způsobil škodu dvacet tisíc korun a na zničeném majetku více než třicet tisíc,“ zhodnotila zlodějovo počínání policejní mluvčí.

Před spravedlností se muži dařilo unikat pět měsíců, pak se dostal před policejní komisaře. Ti jej obvinili z trestných činů krádeže a poškozování cizí věci, za které mu hrozí až dva roky vězení.

Do areálu Metalšrotu se tentýž den, kdy si kasař převzal oznámení o trestním stíhání vypravila další straka. Zloděj, který v noci z úterka na středu vypáčil dva kontejnery na Avii a odvezl 222 kilo mědi v hodnotě necelých třiceti tisíc korun. „je to už druhý případ tenhle rok. Za posledních patnáct let co tu pracuji jsme tady vloupání neměli,“ konstatoval vedoucí sběrného střediska Petr Rábek. (pam)