„V sedm hodin ráno, těsně před zavírací dobou, vešel do baru muž, který držel v ruce krátkou střelnou zbraň. Po obsluze žádal vydání finanční hotovosti a mladou ženu pak pod pohrůžkou zabití zavřel na toaletě s tím, že nesmí vycházet," popsala přepadení policejní mluvčí Miluše Zajícová. Lupič z herny odešel směrem k Plumlovské ulici s třiceti devíti tisíci korunami.

„Asi o hodinu později nalezl uzamčenou ženu majitel baru, který vše oznámil na policii," pokračovala Zajícová.

Policie hledá svědky

Vyšetřovatelům se nyní hodí k loupeži jakékoli informace a žádají proto svědky, kteří si v inkriminovanou dobu na uvedeném místě všimli něčeho neobvyklého, aby se ozvali na telefonní číslo 158 nebo se obrátili na kteroukoli policejní služebnu.

Kriminalisté mají k dispozici popis pachatele.

„Lupičem byl muž ve věku pětatřicet až čtyřicet let, střední, asi 165 centimetrů vysoké postavy. Oblečený byl do modrých riflí a světlé bundy. Na hlavě měl kuklu a na ní kšiltovku. Mluvil plynně česky bez přízvuku," informovala mluvčí Zajícová.

Loupežné přepadení v krasické Západní ulici je tento měsíc už druhým přepadením v baru v Prostějově. Před dvěma týdny lupič s nožem ohrožoval personál baru v Plumlovské. Také on si odnesl asi čtyřicet tisíc korun.

Přestože tento rok řešili policisté na Prostějovsku už osmadvacet loupeží, není to podle statistik nijak dramatické číslo.

„Počet těchto činů v posledních letech spíše mírně klesá," podotkla mluvčí policie. „Násilné trestné činy mají nejvyšší objasněnost. Valnou část pachatelů podobných loupeží se podaří dopadnout," uzavřela.

Roste agresivita pachatelů

Podle odborníků ale stoupá agresivita pachatelů. Mohou za tím být zhoršující se životní podmínky.

„U řady zlodějů či lupičů zaznamenáváme zvýšenou brutalitu útoků. Potřebují se dostat k penězům za každou cenu, proto jsou schopni se ledačeho odvážit," vysvětluje Marta Vlachová z krajského ředitelství policie.

Přepadení pro oběť většinou znamená hluboký psychický otřes. „Takovýto člověk může utrpět posttraumatickou stresovou poruchu. To znamená, že se začne vyhýbat místům nebo situacím, které mu danou událost připomínají, mohou se projevit poruchy spánku či soustředění," říká prostějovský psycholog Jaroslav Skalička. Lidé postižení touto poruchou se tak často bojí být sami nebo potmě. Tyto potíže bývají naštěstí pouze přechodné. (pam)